Dodatek węglowy – 3 tyś. zł. dla gospodarstw domowych. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dodatku węglowym, który ma wesprze gospodarstwa domowe przed narastającym wzrostem cen węgla. Wsparcie finansowe w wysokości 3 000 zł wspomoże budżety domowe, dla których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub węglopochodne. Aby zdobyć pieniądze, będzie trzeba spełnić jeden konieczny warunek.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że dzięki zaproponowanym przepisom gospodarstwa domowe będą mogły skorzystać z jednorazowego dodatku węglowego, który wyniesie 3 tys. zł.

Dodatek węglowy - 3 tyś. złotych dla gospodarstw domowych - banknoty 100 złotowe leża na stole.
Dodatek węglowy – 3 tyś. złotych dla gospodarstw domowych

Dodatek węglowy – dla kogo?

Będzie on przysługiwał gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza. Ponadto ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa. Ponadto także piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

Jak otrzymać dodatek węglowy?

Zgodnie z projektem ustawy, aby otrzymać dodatek o wypłatę dodatku węglowego należy do 30 listopada 2022 r. złożyć wniosek do gminy. Ta natomiast będzie miała maksymalnie miesiąc na jego wypłatę. Co ważne, warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Źródło: gov.pl

Przeczytaj także: Kolejne podwyżki cen w sieciach handlowych drenują portfele Polaków

Kolejne podwyżki cen w sieciach handlowych drenują portfele Polaków. Inflacja w Polsce przekroczyła w czerwcu barierę 15% a prognozy wskazują, że to nie koniec wzrostów. Zawrotne tempo inflacji winduje ceny w sieciach handlowych. Jak wynika z najnowszego Badania i Raportu Koszyk Zakupowy autorstwa ASM Sales Force Agency, podstawowe produkty spożywcze były w czerwcu br. droższe o blisko 10% niż rok temu. Rekordowy wzrost cen w skali roku (86%) odnotowano w kategorii produktów tłuszczowych. Dwucyfrowe podwyżki objęły również nabiał (21%) piwo i używki (19%), produkty sypkie (12%) oraz mięso, wędliny i ryby (11%).

Czerwiec to kolejny miesiąc rekordowo wysokiej inflacji w Polsce. Jak wynika z danych GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły rok do roku o 15,5%. W porównaniu zaś z poprzednim miesiącem o 1,5%. Jest to najwyższy wynik od marca 1997 r. Eksperci prognozują, że dwucyfrowy poziom inflacji utrzyma się do połowy 2023 r.