COVID-19: nowe obostrzenia i ulgi od 19 kwietnia. W Polsce i na świecie wciąż odnotowuje się dużą liczbę zgonów, a także zajętych respiratorów i łóżek w szpitalach z powodu koronawirusa. Ze względu na ochronę służby zdrowia i troskę o życie obywateli, Rząd przedłużył większości obostrzeń do 25 kwietnia. W zakresie hoteli i noclegów dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie. Natomiast od 19 kwietnia otwarte będą żłobki i przedszkola. Dozwolony będzie także sport w obiektach na świeżym powietrzu. Jednak z pewnymi ograniczeniami.

Koronawirus nadal atakuje

75,71 proc. zajętych łóżek covidowych, 78,94 proc. wykorzystywanych respiratorów – to liczby, które wskazują na wciąż duże obłożenie szpitali. Pomimo malejącej liczby nowych zachorowań. Sytuacja nadal jest bardzo trudna, dlatego Rząd utrzymuje obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień. 

COVID-19: nowe obostrzenia i ulgi od 19 kwietnia - mężczyzna w masce na twarzy trzyma w ręku kartkę z napisem COVID-19.
COVID-19: nowe obostrzenia i ulgi od 19 kwietnia

Hotele, żłobki i przedszkola, sport

Od 19 kwietnia otwarte będą żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dopuszczana jest także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez polski związek sportowy. Od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

  • Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.
  • Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.
  • Sport – od 19 kwietnia możliwe będzie uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Ponadto uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych). Natomiast działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Ponadto także zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.

COVID-19: pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian

Dotychczasowe obostrzenia przedłużone są do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r.

Handel – ograniczenia

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne –pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – zamknięte teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Źródło:gov.pl