Home Aktualności COVID-19. Dodatkowe 750 mld euro z PE

COVID-19. Dodatkowe 750 mld euro z PE

COVID-19 nie odpuszcza. Dlatego dodatkowe 750 mld euro decyzją Parlamentu Europejskiego zostanie przeznaczone na walkę z koronawirusem. Po przeprowadzeniu wideokonferencji z przywódcami grup politycznych w Parlamencie Europejskim przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli zwołał na 26 marca nadzwyczajną sesję plenarną w celu zatwierdzenia środków przeciwdziałających kryzysowi wywołanemu przez COVID-19. Ponadto będzie to pierwsza sesja plenarna, podczas której posłowie będą mogli skorzystać z systemu głosowania na odległość.

COVID-19 MOBILIZUJE EUROPĘ

„Chcę wyrazić moje współczucie i solidarność ze wszystkimi cierpiącymi i tymi, którzy stracili bliskich”. Chcę podkreślić mój podziw i wsparcie dla wszystkich tych, którzy są na pierwszej linii walki z pandemią.

„Europa zaczęła działać. W obliczu tej dramatycznej sytuacji, z obowiązkiem obrony życia, środków do życia i stabilności dla wszystkich, Unia Europejska podejmuje działania. Oczywiście, musieliśmy walczyć z narodowym egoizmem, ale teraz jest jasne, jak zamierzamy stawić czoła tej sytuacji kryzysowej.

COVID-19 nie odpuszcza. Dodatkowe 750 mld euro z PE- pieniądze Euro

„Decyzja EBC z ubiegłej nocy o udostępnieniu 750 mld euro stanowi uzupełnienie, zgodnie z wezwaniami Parlamentu, środków wyasygnowanych przez Komisję i przez państwa członkowskie oraz ewentualnych dodatkowych inicjatyw. Na przykład mobilizacja kolejnych 500 mld euro z europejskiego mechanizmu stabilności, tzw. funduszu ratunkowego. Innymi słowy mówimy o interwencji, która w sumie wynosi blisko dwóch bilionów euro. Ponadto jest to największa demonstracja siły europejskiej solidarności, jaką kiedykolwiek widziano. Silniejsza nawet niż plan Marshalla, program, który pomógł nam odbudować się z ruin II wojny światowej.

750 mld euro dla potrzebujących

Pieniądze te pomogą nam ograniczyć skutki działania Covid-19 i wesprą badania mające na celu znalezienie skutecznej szczepionki”. Ponadto zapewnią one wsparcie naszej gospodarce i naszemu modelowi ochrony socjalnej. Pozwoli to na ochronę miejsc pracy, pomoc przedsiębiorstwom i zapewni, że rodziny nie zostaną pozostawione same sobie w tych trudnych czasach.

„Na tym etapie dzięki interwencji dostarczone zostaną pieniądze potrzebne naszym placówkom medycznym, lekarzom i pracownikom, którzy z wielką pasją angażują się w ratowanie życia wielu osób. Unia nie może pozwolić nikomu pozostać samemu. Nikt z was nie pozostanie sam.

„Parlament Europejski również wykonuje i będzie nadal wykonywał swoje obowiązki. Byłem zdecydowany, by Parlament pozostał otwarty, ponieważ ten wirus nie może powstrzymać demokracji, ponieważ jesteśmy jedyną instytucją europejską wybraną przez obywateli i chcemy ich reprezentować i bronić.

„Z tego powodu postanowiłem zwołać nadzwyczajne posiedzenie plenarne w czwartek 26 marca w celu zatwierdzenia środków nadzwyczajnych przedstawionych przez Komisję Europejską. Będzie to pierwsza sesja plenarna, na której zostanie zastosowany system głosowania na odległość. Przede wszystkim w obliczu tej nadzwyczajnej sytuacji musimy wykorzystać wszystkie dostępne nam środki.

Źródło: europarl.europa.eu