0,00 PLN – czy tyle może kosztować benzyna na stacjach paliw? Takie pytania pojawiły po tym, jak cena ropy na giełdzie spadła na chwilę mocno poniżej zera za baryłkę. Kontrakty na ropę a paliwa na stacjach to jednak dwie zupełnie różne sprawy. W benzynie większość ceny stanowią bowiem podatki a tych niepłacić się nie da. Ile zatem jeszcze może stanieć benzyna i jak długo niskie ceny będą się utrzymywać? O tym, w najnowszym odcinku programu Szczerze o pieniądzach Ernest Bodziuch rozmawia z Adamem Czyżewskim – Głównym Ekonomistą PKN Orlen.

0 PLN za benzynę – czy to możliwe? – SUBSKRYBUJ kanał Szczerze o pieniądzach

Szczerze o pieniądzach

To cotygodniowy program o finansach osobistych. Poruszane w nim tematy dotyczą bieżących spraw, które mają wpływ na to co mamy we własnych portfelach, jak dużo zarabiamy i na co nas będzie stać. Tak jak ten powyżej docztący tego ile kosztują paliwa na stacjach i ile będziemy za nie płacili w przyszłości. Oraz ten poniżej, z którego wynika, że brakuje nam oszczędności.

Nie mamy oszczędności na czarną godzinę. A przynajmniej ogromna większość z nas ich nie ma. Co więcej, ci którzy je posiadają mają ich zbyt mało. Wolimy konsumować niż oszczędzać. Dodatkowo o oszczędzaniu nie wiemy zbyt wiele. W trudnych czasach wyciągamy rękę po pieniądze od państwa. Pytanie jednak czy jako państwo potrafiliśmy oszczędzać na trudne czasy? Chociażby takie, które właśnie nadeszły. M.in. o tym Ernest Bodziuch w najnowszym odcinku progrmu „Szczerze o pieniądzach” rozmawia z Wojciechem Nagelem, Przewodniczącym Rady Fundacji GPW.

Inwestycje Polaków

Jeśli chodzi o to w co inwestujemy polecamy również poniższy tekst:

Popyt na obligacje skarbowe zanurkował. Od maja popyt na obligacje skarbowe spadł kilkukrotnie – wynika z danych zebranych przez HRE Investments. Wszystko za sprawą wyraźnego cięcia oprocentowania tych papierów, które dziś podobnie jak bankowe lokaty stały się lichą tarczą przeciwko inflacji. W obliczu zmienności na rynkach Polacy wycofują też pieniądze z bardziej ryzykownych aktywów szukając dla nich bezpiecznej przystani.

Po pierwszej dekadzie maja możemy już z dużą dozą pewności stwierdzić, że kwiecień był ostatnim miesiącem wysokiej sprzedaży detalicznych obligacji skarbowych. Maj przyniósł kilkukrotny spadek popytu. Jeśli nic niespodziewanego się nie stanie, to majowa sprzedaż papierów skarbowych może wynieść maksymalnie 1-1,5 mld złotych.

Kwiecień wart tyle co 2-3 lata

Niewiele zostanie więc z rekordu wszechczasów zanotowanego w kwietniu br. W ciągu zaledwie 30 dni Polacy kupili detaliczne papiery skarbowe warte 5,4 mld złotych. Był to rekord wszechczasów i wynik dwa razy lepszy niż dotychczasowy rekord sprzedaży. Warto przypomnieć, że jeszcze w latach 2010 -20214 Ministrowi Finansów udawało się sprzedawać papiery warte 2-3 miliardy złotych rocznie.

benzyna i obligacje - gorące tematy finansowe - grafika

Popyt na obligacje skarbowe zanurkował

Całość tekstu pod tym linkiem lub po kliknięciu w obrazek