Home Energetyka Prognozowany wzrost cen energii do 2022 r. według Moody’s

Prognozowany wzrost cen energii do 2022 r. według Moody’s

Agencja Moody’s, która zajmuje się opracowaniem i publikowaniem niezależnych opinii, prognozuje, że wzrośnie hurtowa cena energii w Polsce: do 180-230 zł/MWh w perspektywie 2022 r. Wcześniej oczekiwano, że prąd na giełdzie będzie kosztował 160-180 zł/MWh.

Wzrost cen energii w Polsce podyktowany jest wzrostem  cen węgla i uprawnień do emisji CO2. Moody’s nie spodziewa się znaczącej zmiany miksu energetycznego Polski, który zdominowany jest przez energetykę węglową.

Z raportu dowiadujemy się, że spółki z największą ekspozycją na wytwarzanie konwencjonalne zostaną najmocniej dotknięte przez politykę dekarbonizacji, a redukcja darmowych uprawnień do emisji CO2 będzie wywierać presję na marże w wytwarzaniu.

W opinii agencji produkcja z nowych źródeł na czarne paliwo będzie większa niż przyrost odnawialnych źródeł energii (OZE). Moody’s potwierdza oczekiwania ekspertów co do polskich celów w zakresie OZE – będziemy mieli problem z osiągnięciem 15-proc. udziału zielonej energii w końcowym zużyciu.