O firmie GETEC jest w naszym kraju coraz głośniej. Dzieje się tak nie tylko dzięki bardzo solidnie ugruntowanej ofercie produktowej, sprawdzonej w realizacjach w całej Europie. W oczach klientów niezwykle ciekawy wydaje być model biznesowy oferowanej usługi energetycznej, nazywany przez GETEC kontraktingiem.

Wykorzystanie tego narzędzia pozwala firmom na korzystanie z najnowszych technologii, również w aspekcie coraz istotniejszych działań proekologicznych, ale przede wszystkim eliminuje konieczność posiadania sporego zaplecza kapitałowego, jakie w sektorze energetycznym nieodłącznie towarzyszy wszelkim realizacjom. GETEC dostarcza projekt i technologie jak również wykonawstwo i prowadzenie, utrzymanie w ruchu i serwisowanie zakładu wytwarzania energii, oczekując w zamian jedynie trwałości w jej odbieraniu. Rozwiązanie o tyle proste, co cały czas unikalne. Wyłącznie oferenci o najsilniejszym zapleczu finansowym i kompetencjach energetycznych mogą taki model działania oferować.

GETEC doceniony w Niemczech

W ostatnich dniach listopada pojawił się kolejny powód, dla którego o GETEC może być głośno. Firma zdobyła nagrodę główną w konkursie uznawanym za najważniejszy w branży i odbywającym się na z pewnością najbardziej wymagającym z Europejskich rynków. Mowa tu o nagrodzie przyznawanej od 2007 roku przez DENA (Niemiecka Agencja Energii) w kategorii „Koncepcje zwiększania efektywności energetycznej”. W łącznie czterech kategoriach nominowano 12 firm i koncepcji z łącznej liczby 108 zgłoszeń konkursowych pochodzących z całej Europy. GETEC przyznano nagrodę główną kategorii, po głosowaniu ponad 500 specjalistów ze sfery biznesowej. Nagrodę wręczał sam Minister Gospodarki Niemiec – Peter Altmeier. 

Nagroda została przyznana za efektywne rozwiązanie energetyczne zastosowane w ramach wspólnego projektu w Rumunii, prowadzonego wraz z firmą Clariant. Wybudowano tu zakład produkcji bioetanolu z pozostałości rolnych, takich jak słoma pszenicy. GETEC wykorzystuje pozostałości ligniny pochodzącej z produkcji jako paliwa do produkcji i zaopatrywania zakładu w odpowiednie rodzaje  energii – ciepło i energię elektryczną – niezbędne dla zrealizowania całości procesu produkcyjnego.

Dzieje się to oczywiście w sposób zrównoważony, wydajny i innowacyjny, zgodnie z koncepcją Waste2Value. Paliwo spalane w kotle fluidalnym, w połączeniu z parową turbiną przeciwprężną, umożliwia dostarczanie neutralnej pod względem CO2 pary wodnej i w konsekwencji energii elektrycznej.

Wzorcowe wykorzystanie kontraktingu

„Koncepcja ta, jak i wszystkie inne oferowane przez GETEC, jest skalowalna i uniwersalna w swoim zastosowaniu. Mamy więc wielką nadzieję, że zainteresuje polskich przedsiębiorców i zainspiruje do działania” – podkreśla Prezes Zarządu GETEC w Polsce, Grzegorz Zalewski i dodaje: „Połączenie naszego finansowania, oferowanych przez nas rozwiązań efektywnego wytwarzania energii i bycia przyjaznym dla środowiska a przede wszystkim nasza determinacja by być dla każdego Klienta wiarygodnym i sprawdzonym  wieloletnim partnerem energetycznym to argumenty, które dają grupie GETEC przewagi konkurencyjne w praktyce.”

Nas argumenty te przekonują, ponieważ praktycznie codziennie konfrontowani jesteśmy z problemami natury ekonomicznej lub ekologicznej, a z nimi GETEC radzi sobie przecież wzorcowo, przy skutecznym wykorzystaniu kontraktingu.