Home Eksperci KRASOŃ: Czy wiesz, czym jest program Mieszkanie dla Młodych?

KRASOŃ: Czy wiesz, czym jest program Mieszkanie dla Młodych?

Prawie 80 proc. osób przychodzących do placówek Home Brokera słyszało o programie Mieszkanie dla Młodych. Jednak często wiedza klientów kończy się na tym, że można otrzymać dopłaty, ale już komu one przysługują, jak się je wylicza i ile właściwie można dostać – nie wiedzą.

Z przeprowadzonego w placówkach Home Brokera badania wynika, że Polacy wiedzą o tym, że istnieje rządowy program umożliwiający młodym ludziom zakup tańszego mieszkania. Przeprowadzona od 20 do 27 kwietnia br. na 315 klientach ankieta pokazała, że cztery na pięć osób odwiedzających placówkę HB wiedzą o możliwości uzyskania dodatkowych pieniędzy przy zakupie nowego mieszkania. Za tą świadomością nie idzie jednak wiedza na temat programu, większość klientów nie wie, kto dokładnie może z dofinansowania skorzystać i w jaki sposób można pozyskać dopłaty. Home Broker przypomina więc podstawowe zasady Mieszkania dla Młodych.

  • Czym jest program Mieszkanie dla Młodych?

Program wspiera młodych ludzi kupujących swoje pierwsze mieszkanie, pod warunkiem, że spełnia ono warunki ustawy i pochodzi z rynku pierwotnego. Beneficjenci mogą liczyć na 10 lub 15 proc. dofinansowanie. Na wyższą dopłatę mogą liczyć osoby, które w dniu składania wniosku kredytowego posiadają co najmniej jedno (własne lub przysposobione) dziecko. Dodatkowo, dofinansowanie może wzrosnąć o kolejne 5 proc., jeśli w ciągu pięciu lat od transakcji w rodzinie pojawi się trzecie lub kolejne dziecko. Co ważne, owo dodatkowe 5 proc. liczone jest wg wskaźników odtworzeniowych z chwili składania wniosku o dofinansowanie, a nie z momentu wnioskowania o dodatkowe środki.

  • Kto może skorzystać z Mieszkania dla Młodych?

Uprawieni do ubiegania się o dopłatę są zarówno single, jak i małżeństwa, z pomocy skorzystać można bez względu na to, czy wychowuje się dziecko. Program jest kierowany do osób, które nie były wcześniej właścicielami nieruchomości mieszkalnej i nie mają więcej niż 35 lat (w przypadku małżeństwa wystarczy, by ten ostatni warunek spełniało jedno z małżonków).

O kredyt z dopłatami można się ubiegać, gdy kupuje się mieszkanie na rynku pierwotnym położone na terytorium Polski i spełniające warunki ustawy (cenowy i powierzchniowy). Ważne, by nieruchomość była kupowana na kredyt w złotych rozliczony na co najmniej 15 lat i w kwocie odpowiadającej co najmniej połowie ceny nabywanej nieruchomości.

  • Jakie mieszkanie można kupić z dopłatą?

Dopłaty są dostępne dla osób kupujących mieszkanie o powierzchni do 75 mkw. lub dom o powierzchni do 100 mkw. (o 10 mkw. więcej dla rodziców z trójką dzieci) z rynku pierwotnego. Co jednak istotne, dofinansowanie do wkładu własnego będzie można uzyskać maksymalnie do 50 mkw. lokalu. Dla nieruchomości większych, dopłata i tak naliczona zostanie tylko do 50 mkw.

Dodatkowo, mieszkanie musi spełniać limit cenowy – nie może być droższe niż wyznaczony dla danego obszaru limit. Wskaźniki są oddzielne dla miast będących siedzibami wojewodów i sejmików samorządowych oraz dla pozostałych obszarów danego województwa z rozróżnieniem gmin bezpośrednio sąsiadujących ze stolicami województw i całej reszty.

  • Ile wynoszą dopłaty w Mieszkaniu dla Młodych?

Podstawowa dopłata to w przybliżeniu 10 proc. wartości mieszkania. O połowę więcej otrzymają wnioskodawcy z dziećmi (zarówno własnymi jak i przysposobionymi). Ci, którym w ciągu pięciu lat pojawi się w gospodarstwie domowym trzecie lub kolejne dziecko, mogą otrzymać dodatkowe 5 proc. Dokładna wysokość dopłat zależy od miejscowości, w której zlokalizowana jest nieruchomość. Przykładowo, singiel kupujący mieszkanie o powierzchni 45 mkw. w Warszawie otrzyma prawie 27 tys. złotych, a małżeństwo z dzieckiem w Poznaniu, przy mieszkaniu 60-metrowym, może liczyć na ponad 36 tys. zł.

Tymczasem dobiegają końca prace nad nowelizacją ustawy o MdM, która ma ułatwić dostęp do pieniędzy rodzinom wielodzietnym i zwiększyć kwoty dofinansowania dla nich. Rodzina z trójką dzieci dziś może dostać prawie 45 tys. zł dofinansowania, a po zmianach ma to być niemal 117 tys. zł, dodatkowo w przypadku tego rodzaju klienta nie będzie obowiązywał zapis o zakupie pierwszego mieszkania. Z pozostałych planowanych zmian warto wymienić m.in. dopuszczenie do programu mieszkań spółdzielczych oraz powstałych w wyniku adaptacji lub przebudowy. Wejście w życie w/w zmian jest spodziewane na przełomie drugiego i trzeciego kwartału br.

marcin_krasonautor: Marcin Krasoń, Home Broker