Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – podsumowanie konferencji Pełno(s)prawni w pracy. Obecnie w Polsce ponad 1,1 mln osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym jest biernych zawodowo. To ogromny potencjał do pozytywnego zagospodarowania. O tym, jak aktywizować osoby z niepełnosprawnością do podjęcia pracy zawodowej rozmawiali eksperci branżowi na konferencji Pełno(s)prawni w pracy organizowanej przez wydawnictwo Infor. Partnerem wydarzenia była Fundacja Aktywizacja.

Konferencja Pełno(s)prawni w pracy – korzyści i wyzwania z zatrudniania osób z niepełnosprawnościami dotyczyła sytuacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Celem konferencji była edukacja i uświadamianie pracodawcom jak wiele mogą zyskać, zatrudniając różnorodnych pracowników.

Eksperci branżowi, pracownicy z niepełnosprawnościami oraz uczestnicy wydarzenia online dyskutowali m.in.: na tematy jakie wyzwania niesie ze sobą zatrudnianie osób z niepełnosprawnością. Ponadto jakie korzyści osiąga dzięki temu zarówno organizacja, jak i poszczególni członkowie zespołu. Zaproszeni goście rozwiali mity i stereotypy na temat pracy osób z niepełnosprawnościami, a także wytyczyli nowe szklaki dla pracodawców.

Niepełnosprawny człowiek – pełnosprawny pracownik

Aktywizacja osób z niepełnosprawnościami jest niezbędnym elementem do ich prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. To nie tylko motywacja i pomoc w znalezieniu pracy. To także podnoszenie kompetencji zawodowych, integracja, otwarcie się na nowe możliwości. Jak podkreślają eksperci, często okazuje się, że nowa praca staje się pomysłem na życie.

Przede wszystkim to strach przed nieznanym jest główną barierą mentalną blokującą pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością. Dlaczego się boimy i dlaczego nie powinniśmy, w inspirującym wykładzie wyjaśniła Jolanta Jastrzębska, psycholog, psychoterapeuta, Consultant Right Management (ManpowerGroup).

HR-owa rewolucja na rynku pracy z Fundacją Aktywizacja

O możliwościach i planach na aktywizację osób z niepełnosprawnościami opowiadali Przemysław Żydok, prezes Fundacji Aktywizacja oraz Anita Półtorak ekspert ds. HR, Fundacja Aktywizacja. W prelekcji Od Integracji do inkluzji. Zrób z nami HR-ową rewolucję na rynku pracy opowiadali, jak wspierać i towarzyszyć osobom z niepełnosprawnościami w wejściu na rynek pracy. Ponadto o pomysłach na rozpowszechnienie trendu tworzenia różnorodnych zespołów. Anita Półtorak przedstawiła także strategię HR-ową Diversity & Inclusion, którą już z powodzeniem wykorzystują pracodawcy europejscy. Jej ideą jest pozyskiwanie różnorodnych osób do organizacji oraz tworzenie środowiska, w którym każdy człowiek jest akceptowany i doceniany. Co więcej, zgodnie z założeniem strategii osoby z niepełnosprawnościami są zatrudniane na stanowiskach odpowiadających ich wykształceniu i kompetencjom zawodowym.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy - podsumowanie konferencji Pełno(s)prawni w pracy - inforgrafika, zdjęcia 3 osób biorących udział w konferencji online.
Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – podsumowanie konferencji Pełno(s)prawni w pracy

Motywacyjny wykład Szukaj szans w trudnościach, a nie trudności w szansach. O zatrudnieniu OzN wygłosiła Iga Jendrych, Specjalista Komunikacji i Edukacji CSR, LOTTE Wedel Sp. z o.o. Autorka cieszącego się rosnącą popularnością fanpage’a na FB „Kobieta na Barykadach”. Prelegentka podzieliła się z uczestnikami swoją ścieżką kariery – osoby z niepełnosprawnością. Udowodniła, że nie ma rzeczy niemożliwych, a rozwój jest ważnym elementem podnoszącym jakość życia.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy - podsumowanie konferencji Pełno(s)prawni w pracy - inforgrafika ze zdjęciami 3 kobiet.
Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – podsumowanie konferencji Pełno(s)prawni w pracy„Nieważne czy chodzisz, czy jeździsz na wózku, czy masz wszystkie cztery kończyny czy może niekoniecznie – sukces jest naprawdę dla każdego.”- głosi Iga Jendrych.

Wydarzenie zakończył panel dyskusyjny: Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy w temacie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i na jakie korzyści przekładają się? w którym udział wzięli moderator: Rafał Szary, Menedżer Projektów, INFOR PL S.A. oraz paneliści: Aleksandra Kusz vel Sobczuk, Kierowniczka Komunikacji Korporacyjnej, LOTTE Wedel Sp. z o.o., Monika Kantowicz-Gdańska, Ekspert strategicznego HR, MKG Consulting, Łukasz Kubiak, Program Manager, Manpower, Przemysław Żydok, Prezes Zarządu, Fundacja Aktywizacja.