Nadchodzi nowa formuła matur. Zapowiadana od wielu miesięcy decyzja Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, dotycząca zmian zasad egzaminów dojrzałości, jest już pewna.

Autor publikacji: Marek Chrzanowski

Tegoroczną wiosną, abiturienci trzyletniego liceum ogólnokształcącego, będą zdawać maturę jako ostatni rocznik absolwentów tego typu szkół. W maju przyszłego roku, matury będą całkowicie inne niż dotychczas.

To wówczas do egzaminów w nowej formule przystąpi pierwszy rocznik absolwentów już czteroletniego liceum, który obecnie uczy się za zasadach nowej podstawy programowej. Podobny problem dotyczyć będzie uczniów techników, z tym że Oni przystąpią do matury, rok później.

Zmiana formuły matur i przedmiotów obowiązkowych

Niebawem na stronie CKE ogłoszone zostaną szczegółowe informacje o zmianach. Ponadto także podane zostaną dokładne daty egzaminów próbnych. Te, jako dobrowolne z przedmiotów obowiązkowych (poziom podstawowy) przeprowadzone będą we wrześniu 2022 r. Egzamin próbny ze wszystkich przedmiotów na wszystkich poziomach przeprowadzony będzie w od 12 do 22 grudnia 2022 r.

Przeczytaj także: Człowiek i technologia – HR przebudzenie mocy

Człowiek i technologia – HR przebudzenie mocy. W filmie „Marsjanin” (The Martian, 2015) astronauta Mark Watney zostaje przypadkowo porzucony na powierzchni Marsa. Dzięki własnej pomysłowości udaje mu się pozostać przy życiu na niegościnnej planecie, ale jego jedyna szansa na powrót do domu zależy od współpracy między załogą wahadłowca a kolegami z Ziemi. W 2015 roku była to trudna do wyobrażenia sytuacja izolacji od znanego świata, rodziny, przyjaciół czy kolegów. Wraz z nadejściem pandemii ta fikcja stała się w jakiejś części naszą rzeczywistością. Przekonaliśmy się, jak szybko możemy przystosować się do zmian, które wcześniej nie istniały w naszej świadomości. Staliśmy się bardziej elastyczni, zorientowani na człowieka. Większy nacisk kładliśmy na empatię, opiekę, dobre samopoczucie, a przede wszystkim zdrowie.

HR w centrum misji

Nasze organizacje przyjęły rolę „statku matki” z krążącymi wokół „satelitami”, czyli domami naszych pracowników. HR stało się częścią tej ważnej misji i musiało bardzo szybko przyjąć na siebie nowe role, przy okazji rozwijając w szybkim tempie umiejętności technologiczne. Wszyscy znaleźliśmy się w cyfrowym świecie. Firmy dostarczały nam coraz to nowych rozwiązań pozwalających zachować łączność z pracownikami i wspierać efektywną realizację zadań. Posiadaliśmy, pozyskiwaliśmy i wdrażaliśmy nowe technologie. Szybko uczyliśmy się je rozumieć i korzystać z nich.