Home Design Tropimy najnowsze trendy na targach imm cologne 2019

Tropimy najnowsze trendy na targach imm cologne 2019

Gdzie spotkamy najnowsze trendy w zakresie planowania i urządzania przestrzeni domowych? Które trendy potrafimy już zidentyfikować i nazwać?

Wiele mebli, prezentowanych na targach imm cologne 2019 wygląda bardzo znajomo. Kredensy i regały otoczone są wygodnymi fotelami lub sofami na cienkich lub niewidocznych podnóżkach. Półki nadal wyraźnie tracą na znaczeniu. W erze Twittera, You tuba czy Kindle książki stały się starannie wyselekcjonowanymi eksponatami, które idealnie pasują do oryginalnych form i kształtów półek.

Retro jest raczej elementem stylistycznym niż stylem. Nie chodzi tylko o to, że klasyka modernistyczna, w połowie wieku i popkultury ma status kultowy – ich formy pojawiają się ponownie na całym świecie, choć w nowych interpretacjach, z nowym finiszem lub w nowym przebraniu. Kiedy życie jest naznaczone zmianą, rozwiązania wypróbowane i zaufane stają się pożądane – i wyglądają zaskakująco świeżo w nowym wymiarze i nowym dla siebie otoczeniu. Bez względu na to, czy są jasne, zuchwałe, industrialne, czy popisane na ciemnym, eleganckim tle w stylu art deco, meblowi soliści zamieszkują nasze pokoje dzienne, podczas gdy solidna, trwała zabudowa najczęściej dominuje w kuchni lub w sypialni. Zwiększają się różnice między miastem a wsią, ciasne kontra przestronne wnętrza, duże i małe meble rywalizują nieustannie. Zadajemy sobie sprawę, że elastyczny charakter naszego życia wymaga nowych mebli: mniejszych, bardziej modułowych i bardziej wielofunkcyjnych. Po wygnaniu z sofy i dominacji na tapetach, wzory – czasem drukowane, czasem w 3D – ostrożnie powracają do mebli takich jak kredens.

Jakie kolory będą modne we wnętrzach w 2019 roku i później?

Trend w kierunku delikatnych odcieni szarości, którym towarzyszą naturalne, pastelowe rozwinięcia wydaje się dominujący, choć obecnie inspiracją jest natura, etno morficzne pochodzenie bardziej niż styl Skandynawski. Warto podkreślić także inne ważne kierunki: wielobarwność i ciemne, eleganckie wyposażenie. Awangarda łączy warianty kolorów podstawowych, tworząc efekt przypominający obraz Mondriana, podczas gdy frakcja stylistów inspirujących się współczesną modą preferuje bardziej zuchwały, odważniejszy wygląd i łączy różne odcienie pomarańczy nie tylko z ciemnozielonymi, ale z żółtymi, turkusowymi, opalizującym lub nawet miętowym. Ciepłe, ciemne kolory są bardzo modne; harmonizują z czerwonawym drewnem, a ciemne odcienie niebieskiego i zielonego można połączyć ze złotem i mosiądzem, aby stworzyć wrażenie art deco.

Jakie materiały będą modne?

Drewno jest obecnie tak popularne, jak nigdy dotąd. Nie jest to jednak zaskakujące: poza tym, że jest naturalne, jest także zdrowe i wszechstronne, a także zapewnia przytulny klimat. Aktualnie w meblarstwie często spotkać można drewno surowe, bez dodatków uszlachetniających. Jednocześnie drewno przestało być stosowane jedynie w wykończeniu mebli, jak np.: cokół kredensu, nogi sofy czy stołu. Drewno wykorzystywane jest jako element dekoracyjny, łączony ze szkłem, eksponowanych na ścianach. Szkło jest kolejnym materiałem, który spotykać będziemy w domowych przestrzeniach. A po za tym niezwykle popularny jest metal, zazwyczaj w lakierowanej wersji, z dodatkiem elementów złotych lub błyszczących. Umiejętne łączenie tych materiałów z sobą w dowolnych kombinacjach daje najczęściej spektakularne efekty.

Podobnie naturalne kamienie i minerały. Luksusowe meble tapicerowane pokrywać będzie ultra cienka skóra, miękka i delikatna w dotyku i jednocześnie niezwykle wytrzymała. Ale uwaga, znów nadchodzi era aksamitu, do którego nie trzeba przekonywać wszystkich miłośników intensywnych barw, które znajdą się podstawowej palecie.

Foto: huelsta.com