Paola Navone – wybitna włoska projektantka, kobieta do zadań specjalnych. Krytyk designu, pedagog, kurator wystaw i architekt w jednym. Słynie z odważnych, kosmopolitycznych projektów. Studio Forma 96 przedstawia sylwetkę pierwszej damy włoskiego designu – Paoli Navone.

Paola Navone – obywatelka świata

Jedna z czołowych postaci włoskiego designu – Paola Navone to niewątpliwie twórczyni najlepszego światowego wzornictwa. Projektuje dosłownie wszystko – nie tylko meble ale też ceramikę, biżuterię, lampy czy tkaniny. To właśnie jej zawdzięczamy modny obecnie styl shabby chic, którego cechą charakterystyczną jest to, że meble i dodatki muszą nosić ślady użytkowania. Choć na co dzień mieszka w Mediolanie, jej pasją są podróże, dlatego nie bez powodu mówi się, że design, który kreuje… nie zna granic. Z każdego wyjazdu czerpie inspiracje, a następnie wykorzystuje je w swoich projektach. W jej pracach odnaleźć można wpływy kultur z całego świata, a w szczególności dziedzictwo orientu. Paola Navone łączy pozornie niepasujące do siebie materiały i kolory, które tworzą ekstrawagancką, spójną całość. Jest mistrzynią umiejętnego spajania kontrastów, a jej oryginalny, kobiecy design wzbudza zachwyt odbiorców na całym świecie.

Działalność zawodowa

Paola Navone, na początku lat 80. XX wieku pod wpływem czołowych włoskich projektantów Alessandro Mendiniego, Ettore Sottsassa założyła grupę projektową pod nazwą Studio Alchimia. Kojarzona jest też z G. Cappeliniim, z którym to pod koniec lat 80. XX w. otworzyła filię Mondo firmy Cappelini, zajmującą się produkcją mebli i dodatków inspirowanych nurtami etnicznymi. Na swoim koncie ma także projekty dla takich marek jak: Armani Casa, Knoll International, Alessi, Driade, Molteni, Natuzzi, Swarovski. Obecnie związana jest z marką Gervasoni, gdzie od 1998 roku pełni stanowisko dyrektor artystycznej.

Gdzie klasyka przenika się z nowoczesnością – projekty dla marki Gervasoni

Paola Navone osobiście czuwa nad projektami z najnowszej kolekcji Gervasoni. Wśród nowości godne uwagi są stoliki i stoły z serii Moon. Osadzone na kolumnach z niebieskiej ceramiki stanowią niezwykle oryginalny koncept, a ich struktura inspirowana jest powierzchnią księżyca. Dopełnieniem projektu jest delikatny w swej formie odlewany aluminiowy, marmurowy lub drewniany blat. Dużą rzeszę zwolenników zyskał także fotel Carve, w którym wyraźne są wpływy różnych kultur. Wykonane z mahoniu, ręcznie rzeźbione siedzisko, genialnie prezentuje się w surowych, nowoczesnych przestrzeniach. W oparciu o naturalne materiały stworzono również kolekcję Brick. Stoły wsparte na drewnianych pniach, tapicerowane komody i fotele w nieoczywistych formach i oryginalnej kolorystyce przykuwają uwagę, kreując przestrzeń na miarę XXI wieku.

Nie tylko Gervasoni

Paola Navone, choć obecnie na stałe związana jest Gervasoni, na swoim koncie ma także współpracę dla innych, znanych i cenionych na światowym rynku marek. Wśród tych dostępnych w salonach Studio Forma 96, w portfolio designerki znajdują się projekty dla Poliform, Poltrona Frau oraz Baxter.

Studio Forma 96 specjalizuje się w wyposażaniu i projektowaniu ekskluzywnych wnętrz mieszkalnych, rezydencji oraz apartamentów. Firmę wyróżnia profesjonalne i kompleksowe podejście do realizacji – od koncepcji projektowej po profesjonalny montaż. Fundamentem marki jest doświadczenie oraz indywidualne podejście do każdego klienta. Trzy studia projektowe w Warszawie, Poznaniu oraz Wrocławiu tworzą zaufane zespoły architektów, które dają gwarancję projektów na najwyższym poziomie. Urządzając polskie oraz zagraniczne wnętrza Studio Forma 96 sięga po luksusowe meble wiodących europejskich producentów takich jak SieMatic, Poliform czy FlexformGervasoni, Rimadesio oraz Poltrona Frau. Dostępne w ofercie produkty hołdują zasadzie, że istota leży w formie, dlatego też łączą w sobie elegancję oraz komfort z doskonałym rzemiosłem i designem. Przemyślany, szeroki asortyment pozwala na znalezienie idealnych propozycji praktycznie do wszystkich pomieszczeń – począwszy od kuchni, poprzez garderobę, sypialnię, salon, po jadalnię.

 

Zobacz też:

Kuchnia dla każdego, czyli jakie wzornictwo podoba się Polakom?