Hotelarze zaczynają wakacje z miliardem długów. Wbrew oczekiwaniom branży i klientów, hotele nie zostaną na wakacje całkowicie uwolnione od pandemicznych restrykcji. Na początek sezonu urlopowego mogą oferować 75 proc. dostępnych miejsc. Zakwaterowanie, jedna z bardziej dotkniętych pandemią branż – ma ponad 1 mld zł nieuregulowanych na czas zobowiązań.

Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym kwartale dało się zauważyć poprawę w zakresie wykorzystania bazy noclegowej. W pierwszym kwartale 2021 r. w turystycznych obiektach noclegowych zatrzymało się 1,6 mln turystów. Udzielono im 4 mln noclegów, tj. odpowiednio o 71,9 proc. i 72,8 proc. mniej niż w pierwszym kwartale 2020 r.

Hotelarze intensywnie odrabiają długi

Po miesiącach ograniczeń branża hotelarska spodziewała się, że okres urlopowy będzie okazją do intensywnego odrabiania zaległości i pracy na pełnych obrotach. Przede wszystkim przy możliwości oferowania wszystkich dostępnych miejsc noclegowych. Ich ograniczenie do 75 proc. z pewnością nie jest zadowalające. Szczególnie, że w tym roku w kraju chce spędzić wakacje więcej osób niż zwykle. Pocieszeniem może być jedynie fakt, że limit ten nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci do 12. roku życia. Ponadto nie obejmuje też osób w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19.

Ponad 1 mld zł zaległości zakwaterowania, to głównie zasługa hoteli, które mają na koncie 947 mln zł. Uwagę zwraca fakt, że problemy z płatnościami są stosunkowo częste, dotyczą 9 proc. hotelarskich biznesów. Oznacza to, że ryzyko zawarcia umowy z firmą w tarapatach finansowych jest całkiem wysokie.  

Hotelarze zaczynają wakacje z miliardem długów -  wykres, zaległości firm oferujących zakwaterowanie.
Hotelarze zaczynają wakacje z miliardem długów

Źródło: Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i baza BIK

O skali problemu hoteli świadczy fakt, że działalności oferujących noclegi obiekty noclegowe turystyczne mają razem – 91,4 mln zł zaległości. Mowa tu o ośrodkach kolonijnych, domach wczasowych, kwaterach dla gości, nieposiadające obsługi domki, agroturystyce i schroniskach młodzieżowych.

Duże różnice między długami kredytowymi i pozakredytowymi

Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK wynika, że zaległości w płatnościach na rzecz dostawców oraz w bankach ma 1760 aktywnych, zawieszonych i zamkniętych firm związanych z działalnością noclegową. Ich łączne długi to obecnie 1,044 mld zł. Średni dług pozakredytowy wynosi 24,5 tys. zł. Kredytowy zaś ponad 1,6 mln zł (za pośrednictwem BIG InfoMonitor, można sprawdzić firmę również pod kątem spłaty kredytów o ile wyrazi na to zgodę).

Uwagę zwraca również fakt, że problemy z obsługa kredytów ma 550 osób prywatnych powiązanych z firmami z branży zakwaterowania. W sumie niemal co trzeci przedsiębiorca, powiązany z firmą, która ma kłopoty z płatnościami, nie do końca daje sobie radę ze spłatą zobowiązań.

Hotelarze zaczynają wakacje z miliardem długów - wykres, przeciętne zaległości kredytowe
Hotelarze zaczynają wakacje z miliardem długów

Źródło: Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i baza BIK

Źródło:BIG InfoMonitor