Dynamika sprzedaży detalicznej w czerwcu 2020 r. GUS opublikował dane dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej w czerwcu 2020 roku. Poniżej zamieszczamy komentarz Ewy Białek, Dyrektora Departamentu Handlu oraz Przemysłu Wytwórczego i Spożywczego w DNB Bank Polska.  

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu spadła o 1.3% w ujęciu rocznym, ale w ujęciu miesięcznym wzrosła o 8.4%. Wyniki sprzedaży detalicznej za czerwiec potwierdziły oczekiwania co do dalszego wyhamowania spadków sprzedaży detalicznej spodziewanego na poziomie 5 procent. W okresie styczeń – czerwiec 2020r . Wzrost sprzedaży detalicznej w porównaniu do maja widoczny jest we wszystkich kategoriach. Natomiast największe wzrosty odnotowały kategorie „pojazdy samochodowe, motocykle, części” oraz „tekstylia, odzież obuwie”. Ponadto zniesienie kolejnych ograniczeń w handlu dotyczących liczby klientów w sklepach oraz powracający optymizm konsumentów, pozwala prognozować dalsze wzrosty sprzedaży detalicznej w ujęciu miesięcznym w kolejnych miesiącach.

Dynamika sprzedaży detalicznej w czerwcu 2020 r.- kobieta na zakupach w sklepie z odzieżą z torbą zakupową na ramieniu.
Dynamika sprzedaży detalicznej w czerwcu 2020 r.

W kategorii „pojazdy samochodowe, motocykle, części” w czerwcu odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej o 42.9% w ujęciu miesięcznym. Co pokazuje ożywienie tak długo wyczekiwane w tym segmencie rynku. Spadek w ujęciu rocznym jest już na poziomie 6.4%. Ponadto optymizm w tym segmencie rynku potwierdza także wzrost liczby nowo zarejestrowanych samochodów w Polsce.  

Z kolei w kategorii „meble, rtv, agd” widać wyraźnie znaczące wyhamowanie wzrostu sprzedaży detalicznej w ujęciu miesięcznym. Co jest głównie wynikiem wygasania efektu skumulowanego popytu.  

Warto zwrócić uwagę , że dynamika sprzedaży detalicznej przez internet maleje. Zniesienie ograniczeń i restrykcji w handlu spowodowało, że Polacy zmniejszyli swój udział zakupów przez internet. Ponadto w porównaniu do maja, udział sprzedaży internetowej w cenach bieżących spadł z 9.1% do 7.7%.

Źródło: GUS