Branża meblarska wróci do gry? Do samego końca przekonywaliśmy, że sklepy meblowe nie stanowią zagrożenia epidemicznego. Na skutek naszych argumentów doszło do spotkania z przedstawicielami firm meblowych. Mamy pełnomocnictwa do przedyskutowania wprowadzenia nowych rozwiązań sanitarnych. Będziemy rekomendować Radzie Ministrów, aby sklepy meblowe zostały otwarte, o ile nie nastąpi pogorszenie sytuacji epidemicznej w kraju – powiedział wicepremier Jarosław Gowin na konsultacjach z reprezentantami sektora meblarskiego.

Branża meblarska wróci do gry? -Wicepremier Jarosław Gowin i wiceminister Olga Semeniuk podczas konsultacji z przedstawicielami branży meblowej.
Branża meblarska wróci do gry?

Podczas spotkania szef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wraz z wiceminister Olgą Semeniuk  przyjęli dodatkowe propozycje branży. Należałoby wprowadzić do protokołu bezpieczeństwa. W tym:

  • zwiększenie stanowisk do dezynfekcji rąk – dwa stanowiska na 500 mkw.,
  • dezynfekcja stanowisk pracy i strategicznych miejsc na terenie sklepu – co 1 godzinę,
  • zwiększenie limitu powierzchni sklepu na jedną osobę – z 15 mkw. do 20 mkw.,
  • kontrolowanie przez pracownika  przestrzegania zasad DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka) przed wejściem do sklepu.

Branża meblarska posiada duży potencjał eksportowy i utrzymanie jego pozycji jest kluczowe dla polskiej gospodarki. Ponadto to małe, średnie, ale także duże przedsiębiorstwa, dlatego też dzisiejszy dialog obejmował firmy reprezentujące oba sektory gospodarki.

Na zakończenie szef MRPiT zaprosił rozmówców na kolejne spotkanie dotyczące rozwoju branży meblarskiej. Zwrócił się też z prośbą o wcześniejsze, wspólne wypracowanie nowych wytycznych.

W spotkaniu wzięli udział przedstawicieli branży meblarskiej m.in.: Grzegorz Przondziono z Agata, Maciej Formanowicz z Forte, Piotr Wójcik z Meble Wójcik, Piotr Padalak z Jysk Polska, Dariusz Formela z Black Red White, Grzegorz Wachowicz z Euro-Net, Joanna Kijas-Janiszowska z IKEA.

gov.pl

Przeczytaj także: Drugi lockdown zabije gospodarkę – stanowisko RP

Drugi lockdown zabije gospodarkę – stanowisko RP. Organizacje przedsiębiorców zrzeszone w Radzie Przedsiębiorczości apelują do rządu o niewprowadzanie drugiego lockdownu. Polska gospodarka wciąż zmaga się z bardzo poważnymi konsekwencjami pierwszego zamknięcia. Dlatego przywrócenie tak daleko idących obostrzeń nieuchronnie doprowadziłoby do licznych upadłości firm oraz utraty miejsc pracy.

Zwracamy uwagę, że Polska będzie musiała się mierzyć z bardzo znaczącym zagrożeniem epidemicznym przez wiele kolejnych miesięcy. Niemożliwe będzie utrzymywanie lockdownu przez tak długi okres. Zważywszy m.in. na fakt, iż już same wiosenne pakiety antykryzysowe stanowiły bardzo poważne wyzwanie dla finansów publicznych. W związku z tym konieczne jest wdrażanie rozwiązań minimalizujących ryzyko zakażeń, chroniących w ten sposób wydolność systemu ochrony zdrowia. Przy jednoczesnym zachowaniu możliwości prowadzenia aktywności gospodarczej.