Home Biznes Praca sezonowa: Mikołaj jest dyskryminowany, w tym roku Śnieżynka zarobi więcej

Praca sezonowa: Mikołaj jest dyskryminowany, w tym roku Śnieżynka zarobi więcej

Boom na przedświąteczne prace sezonowe trwa w najlepsze. Już niedługo w galeriach handlowych zaczną pojawiać się Święci Mikołajowie, którzy jak wynika z analizy Personnel Service w tym roku mogą zarobić średnio nawet 55 zł netto za godzinę. Śnieżynki, choć ich stawka godzinowa jest niższa, zarobią 20% więcej niż w ubiegłym roku. Wszystko dzięki benefitom wynikającym z obniżonych kosztów pracy przed 26 rokiem życia. Święty Mikołaj z prawdziwą siwą brodą i dużym brzuchem z takiej ulgi nie skorzysta.

Firmy w okresie przedświątecznym poszukują m.in. Świętych Mikołajów, Śnieżynek, sprzedawców wigilijnego karpia i choinek czy osób do roznoszenia świątecznych ulotek. Z analizy Personnel Service wynika, że na najwyższe stawki mogą liczyć Święci Mikołaje, bo nawet 55 zł netto za godzinę. Na drugim miejscu świątecznego rankingu plasują się Śnieżynki, które dostaną średnio 23,5 zł netto za godzinę. Podium domyka sprzedawca choinek, który zarobi w tym roku średnio 19 zł netto za godzinę.

– Wyższa płaca minimalna wpłynęła na zarobki w zasadzie w każdym zawodzie przedświątecznym. Pracownicy mogą liczyć na wyższe stawki, a młodzi ludzie dodatkowo skorzystają na wprowadzonej uldze dla osób przed 26 rokiem życia. Śnieżynki, czyli najczęściej młode dziewczyny, mogą liczyć na 20% wyższe zarobki niż jeszcze rok temu. Mikołaje, o ile są to siwobrodzi panowie w średnim wieku, nie skorzystają ze wspomnianej ulgi. Choć warto wspomnieć, że Święci Mikołaje to często młodzi studenci, którzy w ten sposób dorabiają sobie w okresie przedświątecznym

– komentuje Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, ekspert rynku pracy.

Przeczytaj także:

Jako Mikołaj i Śnieżynka pracę można znaleźć przez cały grudzień – w galeriach handlowych, na wydarzeniach świątecznych czy w domach prywatnych. Przez cały miesiąc zapotrzebowanie widać również na merchandiserów i ulotkarzy, którzy zarobią w tym roku odpowiednio 14,25 zł netto na godzinę i 13,5 zł netto na godzinę. Krótszy okres zatrudnienia dotyczy sprzedawców ryb oraz sprzedawców fajerwerków. Ich pracodawcy będą potrzebowali tuż przed samymi Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem. Sprzedawca ryb zarobi 15,5 zł netto na godzinę, a sprzedawca fajerwerków 14,75 zł netto na godzinę.

Okres przedświąteczny to również czas wzmożonego obłożenia restauracji. Pracujący w tym czasie kelnerzy mogą liczyć na 14,5 zł netto za godzinę.