Roczna wartość rynku outsourcingu IT na Ukrainie to ponad 1 miliard USD, a zatrudnienie w branży przekracza 75 000 osób. Czynniki geopolityczne sprawiły, że w ostatnich dwóch latach coraz więcej ukraińskich firm lokuje swoje oddziały w Polsce. Partnerska współpraca to nowe miejsca pracy i wzmocnienie rozwoju branży w obu krajach, które wyrastają na europejskich liderów outsourcingu.

 Naturalnym następstwem dynamicznego rozwoju branży outsourcingu IT na Ukrainie jest chęć ekspansji na Wschodnią i Centralną Europę.  Obecna sytuacja polityczna spowodowała przyspieszenie tego procesu. Poszukując bezpieczeństwa operacyjnego ukraińskie firmy outsourcingowe otwierają swoje oddziały w Bułgarii, Rumunii, Czechach, na Słowacji, a nawet w Niemczech. Najchętniej jednak lokują się nad Wisłą. Ukraińskie centra operacyjne są już obecne w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie i Lublinie. W tym ostatnim swoje biuro uruchomił również Lwowski Klaster IT. Warto podkreślić, ze w samym Lwowie wartość rynku outsourcingu IT to około 300 milionów USD.

 Polska jest atrakcyjna dla ukraińskiego biznesu przede wszystkim z powodu bliskiej lokalizacji i członkowstwa w Unii Europejskiej. Polska znajduje się w czołówce światowego outsourcingu. Posiadamy doświadczenie i wykwalifikowane kadry. Nie bez znaczenia jest również podobieństwo kulturowe pomiędzy naszymi krajami – mówi Wiktor Doktór, Prezes Fundacji Pro Progressio.

Ukraińskie inwestycje w Polsce to przede wszystkim nowe miejsca pracy. Wschodni inwestorzy podkreślają, że ich celem jest rozwój na szerokim międzynarodowym rynku w oparciu o lokalne zasoby kadrowe. I co ważne, nie są zainteresowani przenoszeniem własnych obywateli poza granice kraju. Ukraiński outsourcing opiera się głównie na usługach z zakresu IT, dlatego też  na znalezienie intratnej pracy będą mieli szansę przede wszystkim polscy programiści. Szacuje się, że ukraińskie firmy w Polsce do końca 2016 roku mogą utworzyć tysiące nowych etatów.

Ukraińskie firmy zajmujące się outsourcingiem IT poszukują nie tylko możliwości otwarcia własnych biur, ale także nawiązania współpracy z polskimi partnerami biznesowymi.  Kooperacja pomiędzy polskimi i ukraińskimi firmami outsourcingowymi polegająca na wymianie kompetencji, a nie na przejmowaniu kontraktów to rozwiązanie korzystne dla obu stron. Pozyskaniu partnerów dla  ukraińskiego biznesu sprzyjają  międzynarodowe  konferencje organizowane w obu krajach. Najbliższa z nich to listopadowe Polsko-Ukraińskie Forum Shared Services i Outsourcingu w Rzeszowie. Lwowski Klaster IT będzie  również partnerem najważniejszego wydarzenia polskiej branży outsourcingu – styczniowej Gali Outsourcing Stars 2015.

Wyzwaniem dla dynamicznie rozwijającej się polsko–ukraińskiej współpracy są utrudnienia formalno- administracyjne. Wschodni inwestorzy skarżą się na słabą dostępność do informacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Głównym problemem jaki napotykają na etapie otwierania biur są jednak wymogi wizowe. Obecnie na wizę do Polski obywatel Ukrainy musi czekać 2-3 miesiące. Zdaniem Stepana Vesolovskiyego, Prezesa Lwowskiego Klastra IT rozwiązaniem byłoby uruchomienie specjalnego programu wizowego dla pracowników IT, który umożliwiłby szybsze załatwianie formalności. Taki system świetnie sprawdza się w Stanach Zjednoczonych.

źródło: Fundacja Pro Progressio