Zakup mieszkania na wynajem to wciąż najlepsza inwestycja. W poprzednim roku w wyniku znaczących obniżek stóp procentowych, a w konsekwencji znikomej opłacalności trzymania pieniędzy na lokatach, coraz więcej osób podjęło decyzję o ulokowaniu posiadanego kapitału właśnie w nieruchomościach.

Osoby decydujące się na taki krok mogły liczyć na zysk z wynajmu mieszkań. Ponadto chroniły w ten sposób swoje pieniądze przed negatywnym wpływem inflacji. Lokaty bankowe z małym oprocentowaniem nie były w stanie tego zapewnić. Obecnie oprocentowanie lokat stopniowo wzrasta, w znacznej ilości placówek osiąga 1,20-1,30% (po uwzględnieniu podatku). Jednak to wciąż zdecydowanie mniej niż opłacalność inwestycji w mieszkanie. Inflacja cały czas rośnie, więc nieruchomości nadal są najlepszą inwestycją kapitału. Rosnące ceny wynajmu również w jakimś stopniu pokryją wzrost rat związanych z podwyżką stóp procentowych.

Zakup mieszkania na wynajem to wciąż najlepsza inwestycja - wnętrze mieszkania w bloku - salon w kolorach bieli.
Zakup mieszkania na wynajem to wciąż najlepsza inwestycja

Rentowność mieszkania na wynajem

Przeciętna rentowność netto dla kupowanego pod koniec grudnia średniej wielkości mieszkania, wynajmowanego przez cały rok, a także przy uwzględnieniu wszystkich koniecznych opłat i drobniejszych wydatków związanych z odświeżeniem lokalu, wynosiła 4%. Trzeba mieć jednak na uwadze, że tylko przy jednym miesiącu pustostanu przeciętna stopa zwrotu z wynajmu dla tego samego mieszkania wyniesie aż 0,5pp. mniej, czyli 3,5% netto.  

Źródło: ZFPF

Przeczytaj także: Zdrowy i aktywny styl życia z Aurec Home

Zdrowy i aktywny styl życia z Aurec Home. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, dom stał się oazą dobrego samopoczucia i miejscem dbania o siebie i bliskich. Transformacja stylu życia związana z pandemią koronawirusa skierowała naszą uwagę na zdrowie, które stało się priorytetem. Poszukujemy bezpiecznej, komfortowej i wielofunkcyjnej przestrzeni do życia. Nowoczesne strefy relaksu Aurec Active, w których można uprawiać sport i wypoczywać w zgodzie z naturą są szczególnie cennymi profitami oferowanymi mieszkańcom przez dewelopera. 

Pandemia koronawirusa wprowadziła wiele ograniczeń, w tym mniejszą aktywność. Rzadziej odwiedzamy przyjaciół, kluby fitness, pracujemy zdalnie lub izolujemy się na kwarantannie. W nowej rzeczywistości znacznie trudniej znaleźć bezpieczną przestrzeń, w której można zadbać o aktywność ruchową czy wypoczynek w komfortowych warunkach.