Warunki mieszkaniowe – gdzie mieszka się najlepiej? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przygotowali nowe wydanie rankingu. Jak się okazuje warunki mieszkaniowe poprawiają się nie tylko w miastach będących liderami.

Wstępne wyniki najnowszego Spisu Powszechnego potwierdzają, że warunki mieszkaniowe Polaków przez ostatnie lata mocno się zmieniły. Wystarczy wspomnieć, że w 2021 r. liczba mieszkań (lokali i domów) była o 12,6% większa niż 10 lat wcześniej.

Eksperci postanowili przyjrzeć się dostępnym informacjom GUS, opublikowanym w październiku 2021 r. (stan na koniec 2020 r.) i przygotować kolejny ranking warunków mieszkaniowych na terenie miast liczących co najmniej 20 000 mieszkańców. Ta analiza pokazuje, że nawet w pandemicznym 2020 r. warunki mieszkaniowe w wielu miastach statystycznie się poprawiły.

W ciągu roku czołówka rankingu nie uległa zmianie

Po porównaniu najnowszego rankingu z klasyfikacją dotyczącą końca 2019 r. można zauważyć, że o jedno zmniejszyła się liczba badanych miast o ludności większej niż 20 000. W kolejnych latach można się spodziewać podobnych zmian. Jako pozytywną różnicę względem końca 2019 r. należy postrzegać wzrost medianowej liczby mieszkań na 1000 osób w analizowanych miastach. Z 405 do 413. W ciągu roku wzrósł też przeciętny metraż na mieszkańca porównywanych ośrodków miejskich (zmiana z 26,4 mkw. do 26,9 mkw.).

Warunki mieszkaniowe - gdzie mieszka się najlepiej? - infografika, ranking warunków mieszkaniowych.
Warunki mieszkaniowe – gdzie mieszka się najlepiej?

Względem poprzedniego rankingu nie dostrzegamy natomiast zmiany kolejności miast zajmujących pierwsze dziesięć pozycji. W tym Kołobrzegu, Wrocławia, Sopotu, Warszawy, Poznania i Łodzi). Jeżeli chodzi o niewymienione wcześniej miasta liczące ponad 300 000 mieszkańców, to swoje miejsca utrzymał Kraków (11 pozycja), Gdańsk (13) i Lublin (29). Awans był widoczny w przypadku Szczecina (+1 pozycja, 20 miejsce) oraz Bydgoszczy (+2 pozycje, 88 miejsce).

Warunki mieszkaniowe - gdzie mieszka się najlepiej? - infografika, warunki mieszkaniowe w poszczególnych miastach.
Warunki mieszkaniowe – gdzie mieszka się najlepiej?

Na końcu klasyfikacji nieco większy ruch

Większa dynamika jest dostrzegalna po przeanalizowaniu miast, które cechowały się najgorszą relacją liczby mieszkań i ludności. Ponadto niewielkim metrażem w przeliczeniu na 1 osobę. W tej grupie zdarzały się zmiany np. o 4 – 5 pozycji rankingowych. Dzięki budynkom ukończonym w 2020 roku, niektóre miasta z ostatniej pięćdziesiątki poprzedniego rankingu poprawiły swoją pozycję. W tym kontekście warto pamiętać, że Ranking Warunków Mieszkaniowych oprócz aktywności deweloperów, uwzględnia również domy wybudowane przez osoby prywatne. Ponadto działalność inwestycyjną gmin, TBS-ów i spółdzielni.

Źródło: RynekPierwotny.pl