Sezon budowlany pod znakiem rosnących cen materiałów. Wiosna sprzyja remontom domów. Z miesiąca na miesiąc liczba lokali gotowych do wykończenia rośnie. W marcu było ich o 14% więcej niż w lutym – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Duży popyt na usługi remontowo-budowalne połączony z trudnościami w dostępie do materiałów przekładają się na wzrost kosztów takich przedsięwzięć. Tylko w marcu ceny materiałów budowlanych wzrosły średnio o 30%, jak wskazują dane PSB.

Według najnowszych danych GUS, w I kwartale 2022 oddano do użytkowania 54,7 tys. mieszkań. To o 3,2% więcej niż przed rokiem i o 14% więcej w porównaniu do lutego. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 29,3 tys. mieszkań – o 3,6% mniej niż w I kwartale 2021 r. Natomiast inwestorzy indywidualni – 24,2 tys. lokali, czyli o 12,6% więcej.

Sezon budowlany pod znakiem rosnących cen materiałów - mężczyzna w żółtym kasku z mapa w rekach patrzy na budynek.
Sezon budowlany pod znakiem rosnących cen materiałów

Najwięcej mieszkań w I kwartale oddano do użytkowania w województwie mazowieckim (9,3 tys.), wielkopolskim (6,7 tys.) i małopolskim (5,9 tys.). Dla właścicieli to czas pełen wydatków, szczególnie w obliczu rosnącej inflacji i cen produktów budowlanych. Kwoty, jakie obecnie trzeba wydać na remont czy wykończenie własnego „M” potrafią mocno odbić się na domowym budżecie. Dlatego tym bardziej powinniśmy zadbać o odpowiednie ubezpieczenie czterech kątów. To nie tylko zabezpieczenie samego miejsca, ale również przedmiotów, które się w nim znajdują – ubrań, elektroniki, mebli, czy nawet biżuterii oraz sprzętu medycznego.

Prawie 870 tys. mieszkań w budowie

W I kwartale 2022 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym dla 77,8 tys. mieszkań. To 8% mniej niż̇ w analogicznym okresie 2021 roku. W marcu, w porównaniu do lutego br.  zanotowano wzrost o 17,8%. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku rozpoczęto budowę 53,3 tys. mieszkań, to aż 16,3% mniej niż przed rokiem. Ich liczba w samym marcu wzrosła w porównaniu do lutego o 32,4%. Według szacunków na koniec marca 2022 roku w budowie pozostawało prawie 870 tys. mieszkań.

Rosną koszty budowy

Według danych Grupy PSB ceny materiałów budowlanych wzrosły w marcu 2022 r. średnio o prawie 30% w stosunku do marca 2021 r. Podwyżki odnotowano we wszystkich 20 grupach towarowych. Najmocniej podrożały izolacje termiczne (+63%), płyty OSB (+50%) i sucha zabudowa (+43%). Wyższe ceny zanotowały również dachy i rynny (+37%), ściany, kominy (+37%), izolacje wodochronne (+33%), instalacje, ogrzewanie (+26%) oraz wykończenia (+25%).

Źródło: Wiener