Jak Polacy remontują domy i mieszkania? Pomimo wzrostu cen materiałów budowlanych nie spada zainteresowanie usługami remontowymi. Polacy często podejmują decyzję o renowacji swoich mieszkań i domów. Najczęściej poszukiwani są fachowcy od malowania ścian, tynkowania i montażu płyt gipsowo-kartonowych.

Dane zgromadzone przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług budowlanych z ich wykonawcami, umożliwiają dokładne prześledzenie zapotrzebowania na usługi remontowe w poszczególnych miesiącach pierwszej połowy 2022 roku. Wynika z nich, że najczęściej prace były zlecane w maju (17,7%), natomiast najrzadziej w lutym (15,3% zapytań).

Jak Polacy remontują domy i mieszkania? - infografika, wykres, zapotrzebowanie na usługi remontowe w poszczególnych miesiącach 2022 roku.
Jak Polacy remontują domy i mieszkania?

Najczęściej remonty mieszkań poniżej 50 m²

Istotnym elementem zamówień jest metraż, na jakim mają być prowadzone prace. W pierwszej połowie 2022 roku zlecenia najczęściej dotyczyły powierzchni między 21 a 50 m² – stanowiły łącznie 32% zapytań. Często remonty były również planowane dla powierzchni 51–80 m² (22%) oraz 11–20 m² (12%).

Jak Polacy remontują domy i mieszkania? - infografika, wykres, powierzchnia remontowa w pierwszej połowie 2022 roku.
Jak Polacy remontują domy i mieszkania?

64% wszystkich remontów zlecanych w pierwszej połowie 2022 roku było realizowanych w mieszkaniach. Rzadziej na remonty decydowali się właściciele domów, których dotyczyło 36% zleceń. Z danych serwisu Oferteo.pl wynika również, że prace renowacyjne zazwyczaj były przeprowadzane w więcej niż jednym pokoju. Najczęściej zlecenia dotyczyły 4 i więcej pomieszczeń, zarówno dla mieszkań, jak i domów. Blisko połowa zapytań ofertowych dotyczyła remontu generalnego.

Zakres prac renowacyjnych

Najczęściej zlecanym rodzajem usług remontowych były prace malarskie, na które zdecydowało się aż 73% osób. Odnotowano również wysokie zapotrzebowanie na usługi tynkowania (47%), montaż płyt gipsowo-kartonowych (47%), montaż instalacji elektrycznej (44%) oraz hydraulicznej (43%). Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się usługi montażu armatury (28%) oraz instalacji centralnego ogrzewania (19%).

Jak Polacy remontują domy i mieszkania? - infografika, wykres, najczęściej zamawiane usługi remontowe w 2022 roku.
Jak Polacy remontują domy i mieszkania?

Istotnym elementem każdej inwestycji jest jej odpowiednie rozplanowanie, zarówno pod kątem projektu, jak i określenia budżetu. Obecnie wiele firm remontowych oprócz prac renowacyjnych oferuje również pomoc w tym zakresie. Przed przystąpieniem do realizacji warto porównać zarówno ceny usług, jak i opinie innych klientów. W tym celu można skorzystać na przykład z dostępnych stron i serwisów internetowych. Warto też zapoznać się z dostępnymi poradnikami online.

Przed rozpoczęciem poszukiwań ekipy remontowej nie zawsze konieczne jest wcześniejsze przygotowanie projektu samodzielnie. W pierwszej połowie 2022 roku zaledwie co czwarty inwestor posiadał przygotowany wcześniej plan. Blisko 60% miało jednak sprecyzowane oczekiwania co do rezultatu prowadzonych prac. Co piąta osoba poszukująca ekipy remontowej na Oferteo.pl nie miała przygotowanego wcześniej projektu i liczyła na pomoc oraz sugestie wykonawców w tej kwestii.

Źródło: Oferteo.pl