Wynajem samochodu online. Rynek e-commerce w Polsce należy do najszybciej rozwijających się w Europie. Jak szacują eksperci Strategy&Polska, do 2027 r. wartość polskiego rynku e-commerce wzrośnie o 94 mld zł – do kwoty 187 mld zł. Coraz chętniej kupujemy i wypożyczamy drogą internetową również samochody. Kto najchętniej decyduje się na wynajem auta przez internet? Jakie modele są najczęściej wybierane oraz jakie parametry posiadają auta sfinansowane w ten sposób?

Wśród klientów decydujących się na wynajem auta przez internet dominują mężczyźni. Panowie stanowią 72 proc. klientów, ale zauważalnie zwiększa się udział pań w zakupach online. W pierwszym półroczu 2021 kobiety stanowiły 21 proc. finansujących samochody zdalnie. W analogicznym okresie 2022 r. odsetek ten wzrósł do 29 proc.

Dane platformy pokazują, że przez internet pojazdy najchętniej wybierają 30-latkowie. Wśród klientów indywidualnych prym wiodą osoby w wieku 28-41 lat – stanowią aż 43 proc. kupujących. Biorąc pod uwagę pojedyncze roczniki, na wynajem auta online najczęściej decydują się 29- i 33-latkowie (po 6 proc. spośród wszystkich klientów najmu).

Wynajem samochodu online – jakie modele wybieramy?

Wśród marek, na które najczęściej decydują się klienci platformy w wynajmie online, na podium znajdują się Hyundai oraz Opel. Są chętnie wybierane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.

W 2022 r. widać większe zainteresowanie samochodami marki Kia. W 2022 roku 14 proc. pań zdecydowało się na najem auta tej marki, a jeszcze rok wcześniej były to sporadyczne przypadki. Wśród mężczyzn jest podobnie – 11 proc. z nich wybrało w tym roku Kię (notując wzrost o 8 p.p.).

Wśród najbardziej pożądanych modeli w wynajmie online są Opel Astra oraz Hyundai i30. Tutaj zarówno kobiety, jak i mężczyźni są zgodni, różnica następuje na kolejnych pozycjach – na trzecim miejscu wyborem pań jest Fiat 500 (5 proc.), natomiast panowie częściej decydują się na Skodę Fabię (5 proc.). Kobiety zdecydowanie częściej wybierają typowo miejskie auta – ok. 50 proc. z nich stawia na mniejsze gabaryty. Wśród klientów najczęściej wybieraną klasą pojazdu jest klasa C, stanowi ona ok. 52%  umów. Na drugim miejscu są auta klasy B (28 proc.), a następnie klasy D (15 proc.).

Szukamy aut ekonomicznych do jazdy po mieście

Jak wygląda wynajem online samochodów z nadwoziem typu kombi? Na auta kombi decydują się głównie panowie (32 proc.), natomiast panie w 24 proc. Najczęściej wybieranym modelem kombi jest Opel Insignia, którą wybiera 11% mężczyzn i 9% kobiet. 

Coraz rzadziej wynajmowane są SUVy. W II kw. 2022 r. zainteresowanie spadło  o  9 p.p. w stosunku do II kw. roku ubiegłego, gdzie poziom finansowania tego typu aut kształtował się na poziomie 17 proc. Tylko w przypadku mężczyzn jest to spadek aż o 10 p.p. (z 18% w roku 2021 do 8% w 2022 r.).

Aktualnie wypożyczający poszukują samochodów, które są ekonomiczne i efektywne. Decydują się na auta, które dobrze sprawdzają się w mieście. Przy zakupie online interesują ich pojazdy, które często można spotkać na polskich drogach, są sprawdzone i zaufane, co często zmniejsza konieczność i chęć oglądania danego egzemplarza na żywo, przed zakupem.

Wynajmujący samochody online są to najczęściej mieszkańcy województwa mazowieckiego – stanowią oni ok. 30% klientów. Spory odsetek pochodzi także z Dolnego Śląska (11%), Wielkopolski (9%) czy też z Pomorza (9%).

Źródło: Automarket