Sprzedaż samochodów Porsche w pierwszym półroczu 2022. W pierwszej połowie 2022 r., pomimo wielu wyzwań, Porsche utrzymało wysoki poziom dostaw. Łącznie w okresie od stycznia do czerwca producent samochodów sportowych dostarczył klientom na całym świecie 145 860 samochodów, co oznacza 5-procentowy spadek w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Wzrost w Niemczech i Europie

Sytuacja na światowych rynkach w pierwszym półroczu była zróżnicowana, co rzutuje na dane sprzedażowe dla poszczególnych regionów i rynków. W Europie liczba dostaw wzrosła do 43 087 samochodów; wynik ten oznacza 7-procentowy wzrost w porównaniu z solidnymi wynikami sprzed roku. To samo dotyczy rodzimego rynku niemieckiego: 13 785 dostaw w ciągu pierwszych sześciu miesięcy oznacza 5-procentowy wzrost rok do roku. W Chinach, pomimo wielomiesięcznych lockdownów w niektórych miastach, Porsche zdołało dostarczyć klientom 40 681 aut. To o 16% mniej niż przed rokiem, jednak biorąc pod uwagę ogólny spadek w segmencie premium/luksusowym w Państwie Środka (-23% od stycznia do maja), producent samochodów sportowych i tak odnotował na swoim największym jednolitym rynku imponujący wynik. W sumie w regionie Azji i Pacyfiku, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie klienci odebrali 62 245 nowych Porsche. W Stanach Zjednoczonych, mimo trudności z dostawami i tranzytem, marka przekazała nabywcom 32 529 samochodów. To spadek o 10%, aczkolwiek w tym samym okresie ubiegłego roku producent osiągnął najlepszy wynik w historii.

Sprzedaż samochodów Porsche w pierwszym półroczu 2022 - tabelka, sprzedaż Porsche w okresie styczeń - czerwiec 2022 r.
Sprzedaż samochodów Porsche w pierwszym półroczu 2022

Cayenne pozostaje najpopularniejszym Porsche

Szczególnie wysokim popytem wciąż cieszą się modele SUV. Od stycznia do czerwca Cayenne trafiło w ręce 41 947 klientów. Na drugim miejscu uplasował się Macan z wynikiem 38 039 dostaw. Ikona wśród sportowych aut, model, 911, została dostarczona w liczbie 21 616 samochodów. Taycan znalazł 18 877 nabywców, i to pomimo ograniczeń wynikających z wąskich gardeł w łańcuchu dostaw, które szczególnie wpłynęły właśnie na produkcję całkowicie elektrycznego Porsche. Model Panamera przekazano w liczbie 15 604 egzemplarzy, a 718 Boxster i 718 Cayman odebrało 9777 klientów.

Źródło: Porsche

Przeczytaj także: Ceny paliw – od czego zależą. Szczerze o pieniądzach odc. 125

Choć ceny paliw w ostatnich dniach nieco spadły to i tak są na bardzo wysokich poziomach. Czy benzyna i diesel w najbliższym czasie będą tanieć czy może drożeć i od czego to zależy? Jaki wpływ na ceny ma sytuacja międzynarodowa? Na te i inne pytania w najnowszym oodcinku programu  @Szczerze o pieniądzach  odpowiada Karol Wolff, Dyrektor Biura Strategii i Projektów PKN Orlen a zaprasza Ernest Bodziuch.