Mazda MX-5 z nowym Rekordem Guinnessa. 707 samochodów Mazda MX-5 wzięło udział w paradzie, która odbyła się 18 września na torze w Modenie. Rekordowa parada trafia do Księgi Rekordów Guinnessa i oficjalnie staje się największym zgromadzeniem samochodów Mazdy na świecie. Tym samym pobity został rekord holenderskiego zlotu z 2013 r., który z 683 samochodami dzierżył zaszczytny tytuł przez prawie dekadę.

Przede wszystkim parada we Włoszech zgromadziła wszystkie cztery generacje MX-5. Uczestnicy wspólnie kilka razy pokonali nitkę słynnego toru pod czujnym okiem sędziego, który o godz. 18:00 oficjalnie ogłosił ustanowienie nowego rekordu ku uciesze licznie zgromadzonych „Miatisti” z całych Włoch i innych krajów Europy, w tym z Polski.

Na pierwszym spotkaniu, „Fun to drive will never die” goście z pasją opowiadali anegdoty i historie, które obrazują, co takiego wyzwala motoryzacyjną pasję i przyjemność z prowadzenia, znaną w Maździe jako „Jinba Ittai”. Innymi słowy głęboka więź pomiędzy kierowcą a samochodem.

Mazda MX-5 z nowym Rekordem Guinnessa -  auta Mazda zaparkowane na placu wśród ludzi.
Mazda MX-5 z nowym Rekordem Guinnessa

Kolejne spotkanie upłynęło pod hasłem „Mazda MX-5 – historie ikony”. Rozmowy gości wyzwoliły ciekawość entuzjastów omawiając miłość do MX-5 poprzez historie tych, którzy ten samochód zaprojektowali oraz właścicieli kultowego roadstera.

Światowa premiera „NM Concept”

Włoski zlot MX-5 był również okazją do zaprezentowania światowej premiery „NM Concept”. Jednomiejscową barchette opracowała firma Gorgona Cars – rzymski start-up założony dzięki motoryzacyjnej pasji Omara Abu Eideh i Davida Galliano. Ponadto prototyp inspirowany samochodami wyścigowymi z lat 50. XX wieku otworzył wielką paradę. Model bazujący na Mazdzie MX-5 pierwszej generacji (NA) jest wyposażony w układ napędowy najnowszej generacji (ND).

Istnieją samochody, które obecne są na rynkach przez dekady, ewoluując z generacji na generację, ale zawsze pozostające wierne swoim wartościom. Taka jest Mazda MX-5, ponadczasowa ikona i wyrazisty symbol przyjemności z jazdy „Jinba Ittai”, nieprzypadkowo najlepiej sprzedający się roadster w historii. Wrześniowy rekordowy zlot pokazał światu po raz kolejny, jaką moc ma włoska pasja do MX-5.

Źródło: Mazda