Inauguracja działalności Fundacji Human 4.0., dyskusja o autonomicznych pojazdach i transformacji technologicznej przemysłu motoryzacyjnego oraz o największych wyzwaniach przemysłu 4.0. – to tematyka pierwszego dnia konferencji Future Motive. W trakcie Future Motive przedstawiciele najważniejszych firm sektora Automotive, IT, automatyki przemysłowej dyskutują o praktycznym zastosowaniu innowacji w przemyśle motoryzacyjnym. W dniach 7 i 8 czerwca wnętrza Walcowni Cynku w Katowicach łączą tradycję i nowoczesność motoryzacji.

Pierwszy dzień konferencji Future Motive rozpoczęło wystąpienie Jarosława Czai. Założyciel i prezes Future Processing przekonywał, że choć nie ziści się wizja, którą Ridley Scott przedstawił w nakręconym w 1982 roku kultowym filmie Blade Runner, zgodnie z którą w 2019 ludzkość miała poruszać się latającymi samochodami, to niezmiennie rozwój motoryzacji sprawia, że jesteśmy już blisko momentu, w którym po ulicach będą poruszać się autonomiczne pojazdy.

W trakcie konferencji zainaugurowano działalność Fundacji Human 4.0. Działalność fundacji będzie skupiać się między innymi na wsparciu i przygotowaniu pracowników do funkcjonowania w realiach Przemysłu 4.0. Celem inicjatywy jest budowanie świadomości w zakresie wykorzystania nowych technologii w gospodarce. Partnerami Fundacji Human 4.0 są firmy Crusar, jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm sektora TSL, gliwicka firma AIUT – specjalizująca się w specjalistycznych rozwiązaniach z dziedziny automatyki przemysłowej, a także Future Processing oraz platforma e-commerce Market Planet.

– Science fiction staje się faktem, a roboty wkraczając pomiędzy ludzi, zmieniając na niemal każdej płaszczyźnie nasze dotychczasowe życie. To implikuje zmiany, które będą już wkrótce dotyczyć niemal każdego z nas. Mimo postępującej robotyzacji to człowiek pozostanie fundamentem rewolucji 4.0., choć będzie ona od nas wymagać wiele np. zmian w systemie nauczania, który powinien skupiać się na kreatywności, empatii, czy komunikatywności – mówił w swoim wystąpieniu Karol Kundzicz, prezes zarządu Crusar, inicjator powołania Fundacji Human 4.0. – Celem fundacji jest tworzenie świadomości światłego menadżera. Fundacja będzie edukowała, a także umożliwiała łączenie się ludzi, którzy zarządzając firmą biorą pod uwagę „człowieka” – dodawał Karol Kundzicz.

W dzisiejszym świecie postępującej digitalizacji i automatyzacji procesów biznes nadal tworzą ludzie. Skutecznie współdziałając mamy szanse osiągać większe rezultaty i przyczyniać się do postępu w interesujących nas obszarach. Duża dynamika zmian, w tym oczekiwań klientów utrudnia lub wręcz uniemożliwia realizację wszystkich zadań samodzielnie. Poleganie na innych staje się coraz częstszą koniecznością – to z kolei tezy wystąpienia Michała Sztangi, zarządzającego jednostką biznesową Future Processing Gliwice. W swoim wystąpieniu poruszył także problem skutecznej współpracy w biznesie w kontekście rezultatów. Michał Sztanga przedstawił w swoim wystąpieniu również doświadczenia własne, swoich partnerów biznesowych z różnych etapów zawiązywania, rozwijania oraz zakańczania relacji biznesowych. Podsumowaniem było pięć rad, które mogą stanowić bazę dla udanego przepisu na działający model współpracy z zewnętrznym partnerem.

Wystąpienia pierwszego dnia Future Motive były poświęcone również wyzwaniom i przykładom konkretnych rozwiązań dedykowanym fabrykom 4.0., automatyzacji i robotyzacji produkcji, a także bezpieczeństwu w dobie rewolucji technologicznej. Wśród tematów wystąpień znalazły się także zagadnienia związane z rzeczywistością poszerzoną (ang. Augmented Reality – AR) oraz rolą człowieka w kontekście współpracy człowieka z maszyną, w zmieniającej się rzeczywistości branży samochodowej. Zaprezentowane zostały również założenia programu INNOMOTO dla sektora Automotive oraz korzyści dla przedsiębiorców płynące z przystąpienia do konkursu. Zespół Innowacji, Ulg i Dotacji KPMG zaprezentował, jak przygotować wniosek mający szanse na uzyskanie dofinansowania unijnego.

W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele kilkudziesięciu firm z branży motoryzacyjnej i technologicznej m.in. Valeo, Toyota Motor Manufacturing Poland, Magneti Marelli, Siemens, Tenneco, Solaris Bus & Coach SA czy Nexteer Automotive. Drugi dzień wydarzenia poświęcony będzie zagadnieniom gotowości cyfrowej, systemom IT dla przemysłu. Odbędą się również warsztaty tematyczne.

***
Konferencja Future Motive odbywa się w dniach 7-8 czerwca 2018 w Walcowni Cynku w Katowicach – Szopienicach. Organizatorami wydarzenia są: Future Processing, Staubli, Crusar i Think Tank Human 4.0, KPMG oraz Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing wraz z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Spotkanie dedykowane jest kadrze zarządzającej. Program konferencji można odnaleźć na stronie: https://futuremotive.pl/