Fakty i ciekawostki o Audi RS 6. Już od 20 lat jeden samochód – jak żaden inny – ekscytuje zarówno Audi Sport GmbH, jak i fanów na całym świecie. Cztery generacje Audi RS 6 ustanowiły standardy w klasie wyczynowych kombi o imponujących osiągach i wyjątkowej, codziennej użyteczności i praktyczności. Debiutujący w roku 2002 samochód swój sukces zawdzięcza koncepcji podwójnego doładowania bi-turbo i napędowi na cztery koła quattro. W każdej z generacji RS 6 to stałe rozwiązania. Nawet w konkurencyjnym środowisku RS 6 nadal odciska swoje piętno i wyznacza nowe standardy.

Audi RS 6 – czy wiesz, że…?

  • system dynamicznej kontroli jazdy DRC (Dynamic Ride Control) zastosowano w pierwszej generacji Audi RS 6 (C5), jest stosowany do dziś, również w obecnej generacji (C8), i ma wciąż tę samą, niezmienioną zasadę działania?
  • ze względu na szerokość konstrukcji RS 6 konieczne było zastosowanie zmodyfikowanego zbiornika paliwa i dłuższych rur doprowadzających paliwo? Podczas pierwszych jazd prototypów w fazie rozwojowej zawsze pojawia się uśmieszek przy tankowaniu, ze względu na powstający szum powietrza – tzw. „muczenie zbiornika”. Dzięki optymalizacji w kolejnych etapach, hałas ten jest oczywiście eliminowany w produkcji seryjnej.
Fakty i ciekawostki o Audi RS 6 - czerwone auto stoi w lesie nad rzeką.
Fakty i ciekawostki o Audi RS 6
  • obecna generacja RS 6 (C8) ma tylko trzy elementy zewnętrzne pochodzące z modelu bazowego A6? To dach, dwoje przednich drzwi i klapa bagażnika.
  • silnik generacji C6 zajmował tyle miejsca z przodu, że trzeba było przenieść zbiornik płynu chłodzącego w nietypowe miejsce? By sprawdzić poziom płynu chłodzącego trzeba było otworzyć drzwi pasażera i odczytać poziom płynu ze wskaźnika u dołu słupka A.
  • kolor nadwozia „Sebring Black Crystal Effect” oferowany wyłącznie w generacji C8, wziął swoją nazwę od wyścigowej premiery RS 6 (C5) „Competition” (SCCA = Sportscar Club of America) 14 marca 2003 roku w Sebring na Florydzie? Do dziś wszystkie kolory RS w swoich nazwach nawiązują do znanych międzynarodowych torów wyścigowych.
  • każda generacja RS 6 może mieć silnik z doładowaniem biturbo
  • wszystkie generacje RS 6 posiadają napęd na cztery koła quattro?
  • model od czasu RS 6 plus generacji C6 jest członkiem „klubu szybkich samochodów„, które mogą rozpędzić się do ponad 300 km/h?… pakiet wizualny Aluminium Matt jest dostępny tylko dla modeli RS i stosowany jest od pierwszej generacji? Dziś, oprócz aluminiowego matu, dostępne są także pakiety w kolorze czarnym i karbonowym…. szeroka konstrukcja stosowana od generacji C5 jest czymś wyjątkowym w konkurencyjnym środowisku? Pozwala montować koła o większej średnicy, kreuje muskularny wygląd i umożliwia bardziej sportowe prowadzenie.
  • jeden z najpopularniejszych kolorów wnętrza z gamy Audi exclusive, Cognac Brown, został po raz pierwszy zastosowany w limitowanej wersji RS 6 plus (C5) w 2004 roku? Dziś ten kolor jest opcją dla RS 6, jako hołd dla pierwszej generacji.

Źródło: Audi