Elektryczny Lexus UX 300E – japoński kunszt na europejskich drogach. Nowy w pełni elektryczny crossover Lexus UX 300e nasycony jest wpływami japońskiej kultury. Widocznymi zarówno w wyrafinowanej stylistyce, jak i w sposobie, w jaki jest produkowany przez słynnych mistrzów rzemiosła Lexusa Takumi.

UX 300e to pierwszy w pełni elektryczny, luksusowy samochód z Japonii, wzmacniający pozycję Lexusa jako lidera alternatywnych napędów. Lexus to jedyna luksusowa marka z 15-letnim doświadczeniem w elektryfikacji samochodów. W tym czasie powstało co najmniej 10 modeli Lexusa z samoładującym się napędem hybrydowym. Ponadto kilka z układem hybrydowym 4. generacji.

  • Pierwszy w pełni elektryczny, luksusowy samochód z Japonii
  • Wystrój wnętrza inspirowany japońską architekturą
  • Wykończenie deski rozdzielczej „washi” przypomina strukturę tradycyjnych japońskich przesuwanych drzwi z papieru
  • Na fotelach zastosowano liczącą 1200 lat technikę szycia i pikowania „sashiko”
  • Wyrafinowana stylistyka modelu UX 300e reprezentuje etos japońskiej gościnności Omotenashi
  • Lexus UX 300e produkowany przez rzemieślników Takumi w najczęściej nagradzanej fabryce świata
Elektryczny Lexus UX 300E - japoński kunszt na europejskich drogach - mężczyzna otwiera drzwi do samochodu
Elektryczny Lexus UX 300E – japoński kunszt na europejskich drogach

Przede wszystkim nowy UX 300e to pierwszy w pełni elektryczny model Lexusa. Dlatego marka położyła szczególny nacisk, aby ten pionierski samochód wyróżniał się wyrazistym charakterem, który zawdzięcza wykorzystaniu elementów stylistycznych i materiałów zaczerpniętych z japońskiego dziedzictwa i kultury.

Wnętrze inspirowane japońską architekturą


Model UX 300e ma kompaktowe wymiary zewnętrzne, ale projektanci chcieli zapewnić w jego wnętrzu wrażenie otwartej przestrzeni. Inspirację do tego znaleźli w japońskiej architekturze.

Główny projektant UX 300e, Tetsuo Miki wyjaśnia:

-„Japońskie domy często mają werandę, która wyznacza płynną granicę między wnętrzem i częścią zewnętrzną. Ułatwia ona przechodzenie z jednego do drugiego. Zaadaptowaliśmy ten pomysł w nowym modelu UX 300e, tworząc płynne przejście między tym co wewnątrz i na zewnątrz samochodu”.

We wnętrzu zwraca uwagę wygląd górnej części tablicy zegarów, zdającej się sięgać na zewnątrz auta, poza przednią szybę. Samochód zapewnia kierowcy dobre wyczucie gabarytów pojazdu, znacznie ułatwia manewrowanie na ograniczonej przestrzeni.

Luksusowa kabina wykonana z tradycyjnych materiałów

Za kierownicą japońskie wpływy są widoczne w wykończeniu deski rozdzielczej, której faktura przypomina ziarno papieru o nazwie „washi”, znanego z papierowych przesuwanych drzwi w tradycyjnych japońskich domach.

Gładka, lecz bardzo solidna skórzana tapicerka foteli jest inspirowana liczącą 1200 lat japońską techniką szycia „sashiko”. Ponadto pikowaną skórę zdobią perforacje z wzorami, tworzącymi idealnie stopniowane, uporządkowane matematyczne krzywe, podkreślające wygląd siedzeń.

-„Siła charakteryzującej się nawet 10 szwami na cal, pradawnej techniki sashiko sprawiła, że stała się ona popularna zarówno w tradycyjnych strojach strażackich, jak i w sztuce walki aikido” – wyjaśnia projektantka wnętrza Lexusa, Keiko Shishido.

Wyrafinowane elementy stylistyczne są wyrazem etosu gościnności Omotenashi

Pradawna japońska filozofia Omotenashi, polegająca na traktowaniu klientów, jakby byli gośćmi w czyimś domu, jest priorytetem w umyśle każdego projektanta i inżyniera Lexusa. Kierująca się zasadą „przewidywania potrzeb gości, zanim jeszcze o nich pomyślą”, znajduje praktyczny wyraz w każdym elemencie modelu UX 300e.

Przykładem są wycieraczki przedniej szyby, zatrzymujące się automatycznie po otwarciu drzwi, zapobiegające ochlapywaniu gości wsiadających lub wysiadających z samochodu. Ponadto elektrycznie sterowana bez użycia rąk tylna klapa umożliwia wygodny załadunek i rozładunek. Klimatyzacja S-Flow nano-e® łagodnie jonizuje, wypełniając kabinę świeżym powietrzem i tworząc w niej atmosferę nawilżającą skórę i włosy.

UX 300e jest dostępny ze specjalnym akustycznym szkłem, chroniącym użytkowników przed zewnętrznym hałasem. Elektrycznie sterowane szyby spowalniają podczas ich zamykania, aby zmniejszyć hałas. Naśladują tym samym uprzejmy sposób, w jaki są zamykane przesuwane drzwi fusuma w wykwintnych japońskich restauracjach.

Źródło: lexusnews.eu/pl