Który ekspres wybrać: na kapsułki czy kolbowy. Poranna kawa to dla wielu osób rytuał, bez którego trudno im rozpocząć dzień. Wspaniały smak i aromat kawy potrafią postawić na nogi i sprawić, że początek dnia jest przyjemniejszy. Ekspresy na kapsułki są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy o poranku mają niewiele czasu, ponieważ kawę można zrobić w pół minuty! Ekspres kolbowy pozwoli amatorom kawy na wybór wielkości zmielonych ziaren. Na czym polega fenomen ekspresów do kawy? Który z nich wybrać?

Czym jest ekspres na kapsułki?

Jest to typowy ekspres automatyczny, który jednocześnie jest najłatwiejszym expresem w obsłudze. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy na temat parzenia kawy. Nie posiada pojemnika na ziarna kawy, zamiast tego jest miejsce na kapsułkę z wybranym rodzajem ulubionego napoju. Wystarczy włożyć ją do ekspresu, wcisnąć przycisk i poczekać kilkanaście sekund. W tym czasie do kubka zawita pyszna gorąca kawa. Ekspresy na kapsułki są niezwykle wygodne i łatwe w użyciu, a miłośnicy kawy zachwycą się smakiem wspaniałego napoju. Kapsułki należy dopasować do konkretnego modelu maszyny. Producenci zazwyczaj stosują te same rozwiązania w różnych modelach ekspresów, dzięki czemu różnorodność kapsułek jest ogromna i każdy znajdzie kawę idealną dla siebie. W takim ekspresie można spokojnie zrobić americano, espresso oraz kawy z dodatkiem cudownych aromatów, takich jak wanilia lub pomarańcza. Ekspresy kapsułkowe mają także funkcję robienia kawy ze spienionym mlekiem, uwielbianą szczególnie przez kobiety. Ponadto niektóre modele potrafią przyrządzić mrożoną kawę w stylu caffe latte.

Który ekspres wybrać: na kapsułki czy kolbowy? - dłoń trzyma filiżankę kawy.
Który ekspres wybrać: na kapsułki czy kolbowy?

Zalety ekspresu na kapsułki

 • Cena ekspresu jest dość niska, jednak trzeba często kupować kapsułki, które nie należą do najtańszych.
 • Wysoka jakość! Niska cena nie oznacza, że sprzęt jest przeciętny.
 • Mały rozmiar pozwala na umieszczenia ekspresu w dowolnym miejscu w kuchni. Łatwo go także w każdej chwili przenieść.
 • Jest łatwy w obsłudze, wystarczy włożyć kapsułkę i wcisnąć start.
 • Ogromny wybór smaków kaw w kapsułkach.

Czym jest ekspres kolbowy?

Przyrządzenie kawy w tego typu ekspresie wymaga zmielenia ziaren kawy lub skorzystania z gotowej zmielonej mieszanki kaw. Następnie należy umieścić kawę w specjalnym sitku umieszczonym na kolbie, ubić ją i włożyć całość do ekspresu. Samodzielnie można regulować długość parzenia kawy, dzięki temu można określić moc i aromat kawy. Im więcej kawy ubijemy w sitku tym mocniejszy smak będzie miał nasz napój. Długie parzenie spowoduje delikatniejszy smak, ale kawy będzie więcej. Ekspresy kolbowe są najczęściej wykorzystywane w kawiarniach i restauracjach, ponieważ mają one więcej możliwości regulowania procesu parzenia kawy.

Zalety ekspresu kolbowego

 • Mamy kontrolę nad grubością ziaren, a co za tym idzie za intensywnością smaku
 • Możliwość tworzenia niepowtarzalnych napojów kawowych
 • Jest niezwykle prosty w obsłudze
 • Najczęściej posiada młynek do ziaren
 • Wysoka jakość przygotowanej kawy
 • Krótki czas przygotowania napojów kawowych
 • Niezależnie, który ekspres wybierzemy do swojego domu, będziemy mogli cieszyć się kawą o każdej porze dnia!

Ekspres kolbowy wymaga więcej pracy podczas przygotowania kawy, jednak oferuje o wiele szerszą gamę smaków i aromatów. Pozwala kontrolować każdy aspekt przygotowania kawy. Ekspres automatyczny za to jest niezwykle wygodny i szybki w obsłudze, a kawa jest gotowa w zaledwie pół minuty. Wybór zależy od tego jak mocno chcemy uczestniczyć w procesie parzenia kawy. Dzięki ekspresom możemy delektować się pyszną kawą w domowym zaciszu.