Tzw. dieta zachodnia może upośledzać pracę mózgu – już po tygodniu  jedzenia produktów o wysokiej zawartości cukrów i tłuszczu  (w tym fast foodów) uczestnicy badań osiągali gorsze wyniki w testach pamięciowych – pisze w lutym The Guardian powołując się na naukowców z Macquarie University w Sidney.

Dieta ma znaczenie

Przeprowadzone tam badania wykazały, że bogata w cukier i tłuszcze dieta zachodnia skutkuje zaburzeniami łaknienia, a jako potencjalną przyczynę wskazano zakłócenia w obszarze mózgu nazywanym hipokampem, związanym zarówno z regulacją apetytu, jak i pamięci (odgrywa on m.in. ważna rolę w przenoszeniu informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej).

Dieta nie tylko dla menedżerów. - jarmuż
Dieta nie tylko dla menedżerów.

Jak zatem pomóc sobie dietą zamiast szkodzić? Dietetycy już od dłuższego czasu przekonują, że właściwa, zbilansowana zawartość talerza jest ważna nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Globalna marka mediów spożywczych BBC Good Food opracowała zestawienie 10 produktów wspomagających pracę naszych szarych komórek. Listę otwierają pełne ziarna zbóż. Ich niski indeks glikemiczny w porównaniu z ziarnem oczyszczonym powoduje, że nasz mózg ma zapewnioną stabilną, długotrwałą dostawę niezbędnej energii.

Zbawienne dla zdrowia

Tłuste ryby morskie – m.in. łosoś, śledź, makrela czy sardynka – są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które mają dobroczynne działanie dla funkcjonowania nie tylko ludzkiego mózgu, ale i serca. Podobne działanie wykazują zresztą również niektóre produkty roślinne – m.in. olej lniany, soja, nasiona dyni oraz orzechy włoskie. A niektóre badania wskazują, że niski poziom DHA (czyli jednego z kwasów omega-3) zwiększa ryzyko choroby Alzheimera.

https://biznestuba.pl/biznes-na-zywo/bio-biznes/nie-ma-odwrotu-od-zdrowej-zywnosci-kupujemy-ja-ze-wzgledu-na-swoje-zdrowie-i-dobro-planety/

Na liście produktów pożądanych są też borówki, które mogą wzmacniać pamięć krótkotrwałą ze względu na wysoką zawartość antocyjanów (jeśli nie jesteśmy ich fanami, możemy z podobnym skutkiem sięgnąć po jeżyny albo czerwoną kapustę). Z kolei likopen – przeciwutleniacz występujący
w dużej ilości w pomidorach – chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi wolnymi rodnikami i w konsekwencji obniża ryzyko demencji. Likopen w znacznych ilościach zawierają też papaja, czerwony grejpfrut oraz arbuz.

Dieta dobra dla mózgu

W diecie dobrej dla mózgu nie powinno też zabraknąć witamin z grupy B obniżających stężenie homocysteiny. Jej nadmiar jest ważnym czynnikiem choroby wieńcowej, udaru mózgu, ale też zaburzeń poznawczych i Alzheimera. Dobrym źródłem witamin z grupy B są m.in. jajka zawierające oprócz tego również cholinę. Ta – jak wykazują najnowsze badania – odgrywa zasadnicza rolę w prawidłowym rozwoju układu nerwowego, a przede wszystkim mózgu, już u dzieci w łonie matki
i niemowląt. A weganie chcący zwiększyć podaż witaminy B12 i B6 zamiast jajek mogą z dobrym skutkiem uwzględnić w codziennej diecie mleko roślinne. Ponadto zboża, drożdże, awokado i soję.

Porzeczki, papryka i pomarańcze

O ile niedobór witaminy C może przyczyniać się m.in. do związanej z wiekiem degeneracji mózgu, to właściwa jej podaż pomaga radzić sobie z niepokojem i stresem. Sięgnijmy zatem po czarną porzeczkę, czerwoną paprykę, pomarańcze, bo to jedne z najlepszych źródeł tej „witaminy młodości”. Podobnie zresztą jak brokuły, które równolegle zawierają też odgrywającą ważną rolę w funkcjonowaniu mózgu witaminę K. Badania wskazują, że brokuły mają wysoką zawartość glukozynolanów. Czyli substancji spowalniających rozkład acetylocholiny – neuroprzekaźnika wpływającego na procesy pamięciowe i zdolność koncentracji uwagi. Innym dobrym źródłem glukozynolanów są kalafior, jarmuż I brukselka, a witaminy K – wątróbka, sery twarde i suszone śliwki.

https://biznestuba.pl/featured/koniec-folii-na-warzywach-czyli-tatuaze-zamiast-plastiku-farma-swietokrzyska-wyznacza-trendy-na-rynku-ekozywnosci/

Cenne pestki

Pestki dyni to jedno z najbogatszych w przyrodzie źródeł cynku, pierwiastka chroniącego układ nerwowy i wspomagającego pamięć. To też świetne źródło tryptofanu, koniecznego do produkcji serotoniny – potocznie nazywanej hormonem szczęścia, a odpowiadającej m.in. za procesy zasypiania, regulowanie naszego nastroju oraz apetytu. Na liście opublikowanej przez BBC Good Food jest też szałwia lekarska, od wieków stosowana w medycynie ludowej.  Wzmacnia pamięć i koncentrację może też oddziaływać antydepresyjnie. Ponadto warto dodać trochę świeżej szałwii do potraw, pamiętając, że olejki eteryczne zawarte w jej liściach ulegną zniszczeniu podczas długiego gotowania. 

Jestem tym co jem

– Nauka niemal codziennie dostarcza nam nowych dowodów na poparcie prawdziwości hasła „jestem tym, co jem”. Niestety nadal zbyt rzadko zastanawiamy się nad zawartością naszych talerzy. A przecież nasz styl żywienia przekłada się bezpośrednio na funkcjonowanie całego naszego organizmu, w tym mózgu – mówi nam Łukasz Gębka z Polskiej Izby Żywności Ekologicznej, prezes Farmy Świętokrzyskiej.

– Co ciekawe, właściwie wszystkie z przedstawionych tu produktów są całorocznie dostępne w Polsce. Zecydowana większość z nich również w wersji ekologicznej, tej najczystszej. A w dobie galopujących zmian klimatycznych warto też mieć na uwadze, że dieta roślinna w porównaniu z zachodnią to podwójna korzyść. Dla zdrowia i dla środowiska, bo oznacza m.in. niższą o kilkadziesiąt procent emisję gazów cieplarnianych. Hodowla przemysłowa to też erozja gleby, zanieczyszczenie wody i powietrza – podkreśla Łukasz Gębka, który wraz z żoną prowadzi na Facebooku profil „Dwójka Wegan ze Świętokrzyskiego”.