Internetowa bomba może uderzyć w Rosję. Akcje Anonymous, a także zwiększona aktywność rosyjskich hakerów, doprowadziły członków fundacji RIPE do rozważań nad całkowitym odcięciem Rosji od Internetu. Rozwiązanie to zależy obecnie od decyzji kilkunastu osób.

Napięcia po inwazji Rosji na Ukrainę skłaniają wielu dostawców usług internetowych do zastanowienia się, co można zrobić, by wywrzeć presję na Putina. W całej Europie trwa, odczuwalne także przez polskich małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych, natężenie cyberataków, których źródłem są rosyjscy hakerzy.

W takiej sytuacji pojawia się nieprawdopodobna wręcz koncepcja, by dla bezpieczeństwa i zwiększenia nacisku… całkowicie odciąć Rosję od Internetu.

Internetowa bomba może uderzyć w Rosję - biała plastikowa maska
Internetowa bomba może uderzyć w Rosję

Broń masowego rażenia

Odcięcie sieci miałoby daleko posunięte skutki gospodarcze, ale byłoby też w pełni odwracalne, gdy spełni swe zadanie. Co więcej, źródła zbliżone do RIPE, która – przypomnijmy – jest niezależną fundacją wspierającą infrastrukturę internetową poprzez koordynację techniczną, potwierdzają, że taki scenariusz jest realny. Dokładniej mówiąc „możliwy do zrealizowania”. Działanie takie byłoby też całkowicie niezależne od sankcji nakładanych przez rządy. Przełożyłoby się między innymi na brak akceptacji prefiksów. Co w konsekwencji spowodowałoby wyrzucenie z systemu transakcji za pomocą kart Visy i Mastercard.

Internetowa bomba. To działa!

Najbardziej znaczącą działalnością RIPE jest prowadzenie Regionalnego Rejestru Internetowego (RIR) zapewniającego globalne zasoby internetowe i powiązane usługi (zasoby IPv4, IPv6 i numery AS). Organizacja ta zarządza także niezbędną do pracy Internetu adresacją IP. Jej członkowie o statucie LIR (lokalnych firm współzarządzających) rozpoczęli w sobotę intensywną dyskusję dotyczącą takiego scenariusza. Są to firmy z całego regionu EMEA, także rosyjskie świadczące usługi w Europie.

Operatorzy uświadomili sobie istnienie tej możliwości po serii ataków prorosyjskich hakerów na ich konta, po których zmieniono ustawienia ich adresacji tak, aby przestali funkcjonować w Internecie.

Źródło: ISPortal

Przeczytaj także: Dlaczego Rosja zaatakowała Ukrainę?

Dlaczego Rosja zaatakowała Ukrainę? W przestrzeni medialnej wojnę Rosja – Ukraina nazywa się pierwszym konfliktem po II Wojnie Światowej. W kontekście wojny w Ukrainie należy zastanowić się, jakie są przyczyny próby inwazji podjętej przez Rosję i brak powodzenia tych działań. Rosja bezsprzecznie widzi w takim rozwiązaniu możliwość osiągania własnych celów przez destabilizację sytuacji. Nie ma innych argumentów. Gospodarczo jest zdecydowanie słaba, więc może stawiać tylko na szantaż nuklearny, albo szantaż siłowy.