Coraz więcej dzieci posiada własne smartfony i tablety, które pozwalają na bycie online niemal przez cały czas. Często zapominamy, że w sieci czyha wiele niebezpieczeństw. Firma ODO 24 radzi, w jaki sposób można przed nimi ochronić nasze pociechy.

Z raportu „Smart Kids” przygotowanego przez Digital Virgo i Comecode, we współpracy z Mobile Institute wynika, że aż 82% dzieci korzysta z urządzeń mobilnych. Dają one szybki dostęp do wielu rozwijających treści, ale także stron, których nie powinny przeglądać – zawierających podejrzane czaty, treści pornograficzne czy pełne przemocy gry.

Niekontrolowane korzystanie dzieci z internetu może rodzić wiele nieprzyjemnych sytuacji zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. Mogą one m.in. przypadkowo ściągnąć zainfekowany plik, pobrać podejrzane aplikacje, zapisać się na strony z płatną subskrypcją lub zamówić drogi sprzęt z e-sklepów. Niestety konsekwencje tych działań muszą ponieść ich opiekunowie – mówi Damian Gąska, specjalista ds. bezpieczeństwa informacji z ODO 24

W jaki sposób można się ochronić? Przede wszystkim warto zabezpieczać swoje urządzenia hasłami, tak by nasze pociechy nie korzystały z nich bez naszej kontroli. Dodatkowo w razie zgubienia lub kradzieży tego sprzętu utrudni to osobie nieupoważnionej dostęp do jego zawartości. Innym zabezpieczeniem, którego stosowanie warto rozważyć są aplikacje kontroli rodzicielskiej. Można je pobrać za darmo ze znanych serwisów internetowych. Na smartfonach i tabletach wyposażonych w oprogramowanie Android dobrze sprawdzi się np. program studia Kiddoware – Kids Place.
Aplikacja ta umożliwia stworzenie „placu zabaw” dla naszych pociech. Poprzez wskazanie programów, z których będą mogły korzystać, blokujemy im dostęp do aplikacji i usług, których naszym zdaniem nie powinny używać, zabezpieczając tym samym nasze prywatne dane przed ich ingerencją. Wiele możliwości zarządzania dostępem oferuje także aplikacja Norton Family Premier, z której można korzystać zarówno na urządzeniach z systemem Andorid, iOS jak i  Windows.

Zadbajmy o bezpieczne korzystanie naszych dzieci z portali społecznościowych. Najpopularniejszy z nich – Facebook – nie przewiduje możliwości weryfikacji wieku dziecka pozwalając tym samym na dostęp do wszystkich jego funkcjonalności. Jednak jeśli dopilnujemy, aby dziecko zakładając konto, podało prawdziwą datę urodzenia, będzie miało dostęp tylko do treści odpowiednich dla jego wieku. Inne będą blokowane automatycznie. Dodatkowo trzeba oczywiście odpowiednio ustawić opcję Polityki Bezpieczeństwa (profil: tylko znajomi). Należy także jasno ustalić, co dziecko będzie mogło udostępniać innym oraz kto będzie mógł komentować zamieszczane posty. Pozwala to chronić młodego człowieka przed niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci – wskazuje Damian Gąska.

Bardzo ważne dla ochrony dzieci przed niebezpieczeństwami jest uświadamianie ich od najmłodszych lat, pokazywanie im dobrych praktyk. Istotne jest by rodzice jasno określili granice korzystania ze smartfona, tabletu czy komputera, a także wyjaśnili dziecku, jakie zagrożenia mogą na niego czyhać w Internecie oraz na co powinno uważać. Nie chodzi o wprowadzanie zakazów, ale kształtowanie dobrych nawyków, które zaprocentują w dorosłym życiu – podsumowuje specjalista ODO 24.

Źródło: ODO 24