W wielu poradnikach zamienniki części do maszyn budowlanych są przedstawiane jako nic niewarte i generalnie nie zaleca się ich używania. Rzeczywistość jest bardziej złożona, bo choć w ostatnich latach dużym problemem stały się tanie zamienniki niskiej jakości, to przecież można też kupić droższe, ale w zasadzie nieodróżnialne od części oryginalnych.

Kto produkuje zamienniki?

Jeśli jakaś część została opatentowana i ochrona dalej działa, to oczywistą jest rzeczą, że producent będzie najczęściej tylko jeden. W przypadku maszyn budowlanych paradoksalnie jest to dość rzadkie rozwiązanie. Bardzo często zamienniki są stosowane nawet kilkanaście razy częściej niż elementy oryginalne. Sporą ich ilość produkują marki w jakiś sposób powiązane – czy to w ramach grupy kapitałowej, czy tylko przez prawa do używania projektów – z producentem maszyn. Niekiedy i on sam pod inną nazwą handlową oferuje nieco tańsze zamienniki. Są też oczywiście firmy zewnętrzne, które mogą produkować zamienniki do wszystkich części o znanej specyfikacji.

Która marka w największym stopniu polega na zamiennikach?

Tak naprawdę każdy producent sprzętu budowlanego i maszyn rolniczych ma świadomość, że użytkownicy jego urządzeń chcą mieć dostęp do zamienników. Sporo zamienników dobrej jakości jest dostępnych do maszyn Komatsu (część można podejrzeć na przykład tutaj: https://cemasz.pl/czesci-do-maszyn/komatsu/), ale Liebherr czy New Holland też udostępniają wiele projektów swoich części, aby zwiększyć dostępność zamienników.

Nie każdy zamiennik jest bezpieczny

Trzeba pamiętać, że choć w zakupie i używaniu zamienników innych marek naprawdę nie ma niczego złego, to jednak właśnie w tym przypadku jest większe ryzyko trafienia na część niespełniającą wymogów funkcjonalnych. Żeby była pełna jasność – nie dotyczy to raczej części znanych producentów zamienników, ale na rynku sporo jest także firm, które za swój główny atut uznają niską cenę. W rzeczywistości takie „promocje” zawsze wynikają z jakichś niedostatków: albo bardzo ograniczona jest dostępność takich zamienników, albo są one miernej jakości i w związku z tym raczej nie można na nich polegać.

Ogólnie rzecz biorąc, zamienniki to rozwiązanie, na które warto się zdecydować, mając sprawdzonego dostawcę. Samodzielnie nie opłaca się eksperymentować i sprawdzać, czy zamienniki konkretnej marki osiągają odpowiednią wytrzymałość.

Dystrybutor z prawdziwego zdarzenia na pewno wdrożył odpowiednie zasady kontroli jakości i po prostu nie dopuści do sprzedaży części, które nie spełniają wysokich wymagań i jakościowo zbyt mocno odstają od oryginalnych części zamiennych danego producenta.