Pomimo coraz większej liczby transakcji bezgotówkowych, nadal kluczowym aspektem jest zapewnienie ochrony gotówki w firmach, zwłaszcza tych handlowo-usługowych. Nie bez kozery duże przedsiębiorstwa decydują się na kompleksowe procesy zarządzania pieniędzmi, jak cash-processing czy cash-handling.

W rozmowie z portalem InfoSecurity24.pl, Patryk Mazurkiewicz, wiceprezes zarządu Konsalnet uważa, że pomimo tego, że ilość transakcji bezgotówkowych na polskim rynku rośnie, a form płatności bezgotówkowej zdecydowanie przybywa w stosunku do realizacji form płatności gotówkowej, nadal ważne jest stosowanie ochrony gotówki w biznesie. – Potwierdzają to chociażby dokładne statystyki NBP, gdzie mowa jest o kilku procentach rocznie wzrostu, właśnie w tym zakresie – czytamy w wywiadzie dla InfoSecurity24.pl

Wiceprezes jednej z największych firm zapewniających kompleksowe zabezpieczenia dla biznesu i klientów indywidualnych dostrzega także to, że transakcjami bezgotówkowymi łatwiej jest zarządzać; gotówka jest mimo wszystko bardziej wymagająca – tak pod kątem przewozu, sprawdzenia autentyczności czy sortowania. Dlatego tak chętnie banki szukają dziś wszelkiego rodzaju optymalizacji w zarządzaniu procesami obsługi. Konsalnet jako jeden z liderów w segmencie cash-processingu wykorzystuje najlepsze rozwiązania, a doświadczenie czerpie z najlepszych światowych praktyk. Rozwiązania oferowane przez firmę odpowiadają też na postulaty wysuwane przez NBP.

Według Patryka Mazurka, firmy cash-handlingowe, czyli wszystkie te przedsiębiorstwa, które obsługują gotówkę, są dziś postrzegane stereotypowo. Według niego, ludzie patrzą na proces obsługi gotówki przez pryzmat pracownika ochrony, który w „smutnym mundurze” przyjeżdża i odbiera pieniądze z danego punktu, wioząc go do drugiego. W praktyce takie scenariusze już dawno przeminęły. Dziś cash-handling to bardzo złożony proces, który składa się z dwóch kluczowych elementów: transportu gotówki i jej zarządzania (m.in. przeliczania, sortowania), w odpowiednio przygotowanych centrach gotówkowych.

Zobacz też:

Zabezpieczenia sieci handlowych – które z nich są najskuteczniejsze?

– Rynek ten jest jednak w znaczący sposób uregulowany rozporządzeniami wydanymi przez MSWiA, dlatego, spoczywają na nas zupełnie inne obostrzenia i obowiązki niż chociażby w popularnym współcześnie transporcie kurierskim. Mamy przykładowo trzy klasy ochrony pojazdów, dodatkowo wiele form i definicji składu konwojowego, w zależności jakie wartości są transportowane. Używamy specjalistycznych pojemników ochronnych, które umożliwiają nam zabezpieczenie wartości, tak abyśmy nie musieli dedykować większej liczby osób do ochrony konwoju, utrzymując jednocześnie najwyższy stopień zabezpieczenia. W kontekście wspomnianych pojemników, warto zwrócić uwagę, że nie tylko Europa ale i cały świat idą w kierunku urządzeń z substancjami barwiącymi pieniądze, które uniemożliwiają ponowne wykorzystanie banknotów. W przypadku próby ich kradzieży, urządzenia skutecznie zabarwiają banknoty, co następnie pozwala wykryć zamiar wprowadzenia  gotówki pochodzącej z jakiegoś przestępczego zdarzenia w obieg – czytamy w rozmowie Patryka Mazurka dla portalu InfoSecurity24.pl.

Źródło: InfoSecurity24.pl