VIII Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) odbędzie się w dniach 18-20 maja br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek w Katowicach. Jakie są najważniejsze fakty i informacje związane z wydarzeniem?

A – AGENDA

Agenda Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach powstaje w dialogu i poprzez wymianę opinii z partnerami, ekspertami, autorytetami. Cechuje ją aktualność i adekwatność zagadnień debat wobec sytuacji w Europie, Polsce i świecie. Każdego roku tworzeniu zakresu tematycznego przyświeca chęć wskazywania nowych kierunków myślenia o przyszłości Europy i włączania w publiczny dyskurs tematów, w których tkwi jeszcze nie w pełni odkryty potencjał.

W programie Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016 znajduje się ponad 100 debat ujętych w kilkunastu blokach tematycznych.

B – BIZNES

To głównie dla reprezentantów biznesu, top menedżerów, zarządzających największymi korporacjami, przedstawicieli średnich i małych firm, przedsiębiorców z doświadczeniem i rozpoczynających własną działalność, organizowana jest w Katowicach największa konferencja biznesowa Europy Centralnej. VIII Europejski Kongres Gospodarczy cieszy się rekordowym zainteresowaniem biznesu. Z końcem kwietnia, nie czekając na ostatnie dni rejestracji, chęć udziału w wydarzeniu zgłosiło ponad pięć tysięcy osób.

C – CYKLICZNOŚĆ

Pierwsza edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbyła się w maju 2009 roku. Od tamtej pory, każdego roku przez trzy wiosenne dni, w stolicy Górnego Śląska bije gospodarcze serce Europy. Katowicka debata wpisała się na stałe w kalendarz najważniejszych biznesowych konferencji na kontynencie.

D – DEBATA

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to otwarta debata wielu środowisk. Reprezentatywne grono decydentów, wysoki poziom merytorycznych dyskusji, różnorodność – często niełatwych – tematów sprawiły, że wydarzenie stało się forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy.

E – EUROPEAN START-UP DAYS

European Start-up Days to dwudniowa konferencja, która towarzyszy VIII Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach. Jest pierwszym tak dużym wydarzeniem łączącym start-upy i korporacje oraz organizacje wsparcia biznesu. Celem imprezy jest integracja środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami, prezesami dużych spółek, inwestorami i odnoszącymi sukcesy biznesmenami. 19-20 maja br., w debatach, wystąpieniach i prezentacjach European Start-up Days udział wezmą wizjonerzy, prekursorzy innowacyjnych rozwiązań i odnoszący sukcesy przedsiębiorcy różnych branż.

F – FORA MIĘDZYNARODOWE

Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna, spotkania gospodarcze Polska-Kraje Półwyspu Arabskiego, spotkanie gospodarcze Indie-Europa Centralna oraz Forum Współpracy Gospodarczej Europa-Chiny i po raz pierwszy w historii wydarzenia – spotkania gospodarcze Polska-Japonia – to wybrane z wydarzeń towarzyszących VIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Zapoczątkowana w poprzednich latach formuła międzynarodowych forów gospodarczych z roku na rok zyskuje większą skalę.

G – GŁÓWNE NURTY TEMATYCZNE

Wśród głównych nurtów tematycznych VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach znajdują się: digitalizacja i różne aspekty cyfrowej rewolucji w gospodarce, wpływ sytuacji geopolitycznej w Europie i świecie na bezpieczeństwo oraz na przyszłość europejskiej integracji i szanse globalnej ekspansji gospodarczej, powiązania energetyki i jej zaplecza surowcowego z przemysłem i polityką klimatyczną oraz innowacyjność i będący jej nośnikiem młody biznes.

H – HISTORIA

Pierwszy Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odbył się w maju 2009 roku i zgromadził ponad trzy tys. osób. W roku 2010 liczba uczestników drugiej edycji wydarzenia sięgnęła już pięciu tys. Przez pierwsze lata wydarzenie miało kilka, a nawet kilkanaście aren zlokalizowanych w hotelach, urzędach, instytucjach w mieście. Od 2015 roku Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się w gmachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, co pozwala na zwiększenie liczby uczestników do ponad siedmiu tys.

I – INAUGURACJA

Rozpoczęcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach to czas wystąpień gości specjalnych oraz początku debat na kluczowe kwestie z agendy wydarzenia. Sesja inauguracyjna VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego będzie stanowić próbę zdefiniowania najważniejszych aktualnych problemów i wyzwań współczesnego świata oraz analizy sytuacji geopolitycznej i jej wpływu na gospodarkę. Poświęcona będzie takim zagadnieniom jak: wspólne bezpieczeństwo polityczne, militarne, surowcowe i energetyczne Europy, migracje i kryzys humanitarny, kryzys strefy Schengen, zagrożenia terrorystyczne, zmiany na światowym rynku surowców energetycznych, sytuacja na wschodzie Europy, rynek wewnętrzny UE i globalna konkurencyjność jej gospodarki oraz alternatywnym kierunkom europejskiej aktywności gospodarczej.

J – JAKOŚĆ

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach gromadzi reprezentantów biznesu, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne oraz polityków i ekspertów z kraju, Europy i świata. Wśród gości wydarzenia każdego roku znajdują się komisarze unijni, politycy i dyplomaci, globalni inwestorzy i menedżerowie największych firm. Dobór ekspertów i tematów stanowi gwarancję najlepszej jakości kongresowych debat.

K – KATOWICE

Od pierwszej edycji, Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się w Katowicach. Mimo propozycji otrzymanych z innych miast, organizator konsekwentnie zaprasza do stolicy Górnego Śląska na największą w Europie Centralnej konferencję biznesową. Katowice zmieniają swój poprzemysłowy wizerunek na dynamicznie rozwijającego się, prężnie działającego gospodarza wielkich wydarzeń i imprez o światowej skali. Skalę przeprowadzonych w mieście inwestycji zauważają uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego, czego dowodzą przeprowadzane każdego roku po zakończeniu wydarzenia badania opinii.

L – LIDERZY PRZYSZŁOŚCI

Liderzy Przyszłości (EEC – Leaders of Tomorrow) to projekt, którego celem jest kreowanie i promowanie aktywnej postawy obywatelskiej oraz zwiększenie zaangażowania młodych osób w życiu publicznym. Zainicjowany w 2015 roku, ma swoją kontynuację na VIII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Oferuje studentom wykłady otwarte, możliwość udziału w charakterze prelegenta dyskusji lub słuchacza oraz współpracy przy organizacji wydarzenia.

M – MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach (MCK) zlokalizowane jest w centrum miasta, na zrewitalizowanych terenach poprzemysłowych, w miejscu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice” – tzw. Strefie Kultury, obok ikony Katowic – Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek – oraz innego obiektu światowego formatu – nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a także w sąsiedztwie wyróżniającego się projektem architektonicznym Muzeum Śląskiego. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach to wyjątkowy obiekt na mapie miejsc dedykowanych biznesowym wydarzeniom w Polsce. Wyróżnia się postindustrialną estetyką oraz użytecznym designem. To miejsce łączące funkcje: kongresową, konferencyjną, wystawienniczą, targową i widowiskową. Obiekt przeznaczony jest dla 15 000 użytkowników i wraz ze Spodkiem stanowi jedną z największych aren spotkań kongresowo-wystawienniczych i widowiskowo-sportowych w kraju.

N – NAGRODY

Podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbędzie się wręczenie wyróżnień w piątej edycji ogólnopolskiego plebiscytu Top Inwestycje Komunalne oraz w organizowanym po raz drugi konkursie Mieszkam Tu – mądre pomysły na mądre miasto, który ma na celu promocję najciekawszych projektów realizowanych w Polsce z budżetów obywatelskich.

O – ORGANIZATOR

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.

P – PRELEGENCI

Najważniejsze postacie europejskiej sceny politycznej, naukowej i biznesowej, top menedżerowie największych firm, eksperci, praktycy, naukowcy, publicyści – tworzą grono prelegentów Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Każdego roku, w 100 sesjach tematycznych, swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się kilkuset ekspertów.

R – RADA PROGRAMOWA

Nad merytorycznym kształtem i jakością agendy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach czuwa Rada Programowa EEC pod przewodnictwem Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego, byłego przewodniczącego PE oraz premiera RP.

S – SPODEK

Katowicki Spodek to unikalny w skali kraju obiekt z bogatą historią wydarzeń rozrywkowych, sportowych i wystawienniczych. Oddany do użytku w 1971 roku, wpisał się na stałe w krajobraz Śląska i stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon architektury w Polsce. Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek, została wybrana – po raz pierwszy w historii wydarzenia – przez organizatora na miejsce inauguracji ósmego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, a także na przestrzeń dla dwudniowego spotkania European Start-up Days.

T – TRZY DNI

Przygotowania do Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach trwają cały rok. Przez trzy dni przy wydarzeniu od strony organizatora, dostawców usług, ochrony, itp. pracuje około trzech tys. osób. To też najlepszy w roku czas dla katowickich hoteli i korporacji taksówkowych.

U – UNIJNI KOMISARZE

Każdego roku, na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, obecni są unijni dygnitarze. Gośćmi specjalnymi ósmej edycji największej konferencji biznesowej Europy Centralnej będą Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, premier Łotwy w latach 2009-2014, Maroš Šefčovič, komisarz UE ds. Unii Energetycznej oraz Günther H. Oettinger, komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa.

W – WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to debaty, spotkania, a także szereg wydarzeń towarzyszących. Agenda VIII edycji wydarzenia obejmuje m.in.: międzynarodowe fora gospodarcze, dwudniową konferencję European Start-up Days, gale z nagrodami Top Inwestycje Komunalne
i konkursu Mieszkam Tu – mądre pomysły ma mądre miasto, a także konwent marszałków 16 województw wraz z debatą na temat wyzwań rozwojowych i priorytetów polityki regionalnej oraz spotkanie komisji skarbników Unii Metropolii Polskich.

Z – ZASIĘG

W Europejskim Kongresie Gospodarczym udział biorą przedstawiciele rządów i instytucji publicznych, biznesmeni i dziennikarze z niemal wszystkich kontynentów. Nad przekazami medialnymi każdego roku pracuje ok. pół tysiąca dziennikarzy reprezentujących ok. 200 redakcji.

 

Europejski Kongres Gospodarczy