Dłużnikiem często bywa także stały  klient. Przekonało się o tym aż 68% firm, które sprawdziły w ostatnim czasie swoich kontrahentów w Krajowym Rejestrze Długów. Tak liczna grupa natrafiła wśród współpracujących ze sobą przedsiębiorstw na takie, które nie płacą innym. Celem uruchomionej właśnie 12. edycji społecznej kampanii Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów jest uświadomienie przedsiębiorcom na jakie ryzyko narażają się, nie sprawdzając własnych kontrahentów.

Jak wynika z badania „Audyt windykacyjny” przeprowadzonego na zlecenie firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, aż 44% przedsiębiorstw z sektora MSP nie sprawdza, z kim rozpoczyna współpracę. Co gorsze, zaledwie co 11. biznesmen stara się poznać historię płatniczą kontrahenta jedynie wtedy, gdy wartość kontraktu jest wysoka.

Rozpoczynanie współpracy z firmą bez poznania jej historii płatniczej, to nie tylko ryzykowne, ale również bardzo nierozsądne podejście. Wielokrotnie zdarzają się nam sytuacje, gdy windykujemy długi, które są wynikiem podjęcia przez naszych klientów współpracy z firmą… notowaną jaką dłużnik. Podpisując umowę z niesprawdzonym kontrahentem, sami sprowadzają na siebie kłopoty – wyjaśnia Radosław Koński, dyrektor Departamentu Windykacji w Kaczmarski Inkasso.

Średnia wartość niezapłaconej faktury, jaką mają do odzyskania przedsiębiorcy, przekroczyła już 6 tysięcy złotych. To całkiem sporo, biorąc pod uwagę fakt, że dochodzenie należności dotyczy często więcej niż tylko jednego niezapłaconego rachunku. Dodatkowo, jak pokazują ostatnie badania przeprowadzone na zlecenie Rzetelnej Firmy przez Keralla Research, aż 67% firm z sektora MSP spotyka się z opóźnieniami ze strony zarówno nowych, jak i stałych kontrahentów. O tym, w jaki sposób ustrzec się przed niepłacącymi partnerami biznesowymi, edukować będzie Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA.

Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów to ogólnopolska kampania społeczna, której skierowana jest przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw. Jej 12. edycja rozszerza nieco zakres narzędzi udostępnianych bezpłatnie przedsiębiorcom.

Przez 12 lat, od kiedy prowadzona jest nasza akcja, zmieniły się nieco realia, w jakich działają polscy przedsiębiorcy. Kiedyś możliwość dopisania dłużnika traktowana była jako ostateczny straszak względem dłużnika. Potem współpraca z nami służyła jako mocny argument w negocjacjach z dłużnikiem. Teraz chcemy uświadamiać polski biznes, że firmy są w stanie całkowicie ustrzec się nieprzyjemności, jaką jest współpraca z dłużnikiem. Dlatego w ramach 12. edycji WWSD każdy zainteresowany przedsiębiorca, otrzyma możliwość sprawdzenia 12 swoich dotychczasowych lub potencjalnych kontrahentów – wyjaśnia Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Do tej pory firmy, które skorzystały z akcji Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów odzyskały 1 747,23 mln złotych, przekazując do KRD informacje o 577 144 dłużnikach. Patrząc na statystyki prowadzone przez Krajowy Rejestr Długów, można by założyć, że aż 68% tych długów dałoby się uniknąć, gdyby firmy sprawdzały swoich przyszłych partnerów biznesowych.

 

Kaczmarski Inkasso