Home Bezpieczeństwo Skandynawia idealna na emeryturę

Skandynawia idealna na emeryturę

Ranking Global Retirement Index, który ocenia jakość życia emerytów na całym świecie, uznał kraje skandynawskie za jedne z najlepszych dla osób będących w wieku emerytalnym.
Opracowany przez Natixis Asset Management indeks analizuje kluczowe czynniki, które składają się na system zabezpieczenia emerytalnego. Tegoroczne wyniki badania stwarzają możliwość porównania najlepszych praktyk w dziedzinie polityki emerytalnej w 43 krajach.
Badaniem objęto kraje zaliczane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy do gospodarek rozwiniętych, państwa członkowskie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz kraje BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny)
Raport został opracowany z wykorzystaniem danych pochodzących z różnych źródeł, w tym Banku Światowego, Światowej Organizacji Zdrowia, OECD, UNICEF.
Na podstawie danych przeprowadzony został pomiar, który posłużył do utworzenia czterech subindeksów dotyczących obszarów: zdrowia, finansowania emerytur, jakości życia oraz sytuacji materialnej.
Punktację na poziomie 86% i pierwsze miejsce w rankingu zdobyła Norwegia, na miejscu drugim znalazła się Szwajcaria a na trzecim Islandia (80%). Szwecja zajęła pozycję piątą (79%), Finlandia jedenastą (77%) a Dania dwunastą (77%). Polska znalazła się na miejscu 29, natomiast na ostatnim miejscu w badanej grupie krajów znalazły się Indie.
Autorzy raportu podkreślają we wnioskach z badania, iż systemy emerytalne muszą się zmienić, aby móc dostosować się do nowych realiów.
Jak skomentował wyniki raportu John Hailer, prezes i dyrektor zarządzający Natixis Global Asset Management: „Dawniej emerytura opierała się na prostych rozwiązaniach: ludzie przez całe życie pracują i oszczędzają, pracodawcy wypłacają pensje a składki odprowadzane od wynagrodzeń służą finansowaniu świadczeń emerytalnych. Efekt końcowy takiego modelu był przewidywalny: strumień dochodów generowany byłby z trzech stabilnych źródeł, zapewniających finansowe zabezpieczenie na emeryturę. Ale przemiany demograficzne i ekonomiczne spowodowały dezaktualizację dawnych modeli. W odpowiedzi na rosnącą populację i wydłużenie czasu życia, pracodawcy przenoszą odpowiedzialność związaną ze świadczeniami emerytalnymi na pracowników a to stawia przed rządzącymi poważne wyzwanie.”

Raport Global Retirement Index 2016 (w pdf, w języku angielskim): durableportfolios.com