Wakacje powinny być niezapomniane. Jednak zdarzają się nieprzyjemne sytuacje, które psują nasz odpoczynek całkowicie. Wiele mówi się o atakach nożowników, o rabunkach, o agresji na tle kulturowym, rasistowskim czy religijnym. Niezależnie, czy relaksujemy się w Polsce, czy za granicą naszego kraju, powinniśmy zwrócić uwagę na podejrzane osoby i ich zachowania.

Specjalnie dla Was, stworzyliśmy krótki i informacyjny artykuł o tym, jak poradzić sobie z niebezpiecznymi sytuacjami, które mogą zaskoczyć nas wszędzie. Wsparcie merytoryczne otrzymaliśmy ze strony internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz od jednej z najpopularniejszych agencji ochrony, która na co dzień zajmuje się ochroną mienia czy firm – Konsalnet.

  1. Zwróć uwagę zachowanie nietypowych osób
    Zwróć uwagę na to, co dzieje się wokół ciebie. Dotyczy to przede wszystkim miejsc publicznych, np.: supermarketów, środków komunikacji publicznej, imprez masowych. Jeśli rzucają Ci się w oczy nietypowe zachowania, monitoruj taką osobę oraz skontaktuj się z zarządcą budynku lub firmą ochraniającą obiekt. Opisz jak wygląda oraz to co było przyczyną Twojego podejrzenia. Jeśli doszło do ataku takiej osoby, spróbuj zlokalizować jego aktualną pozycję. Jeśli podejrzewasz lub wiesz, że ma ostre narzędzia czy broń, postaraj się jak najszybciej opuścić miejsce zagrożenia – poinformuj także o tym służby.
  2. Monitoruj pozostawione bez opieki przedmioty – paczki, torby, pakunki
    Jeżeli znalazłeś przedmiot niewiadomego pochodzenia i podejrzewasz, że może to być bomba lub inne niebezpieczne urządzenie, powinieneś to natychmiast zgłosić służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo na tym terenie. Może to być najbliższa jednostka policji, straży miejskiej lub agencja ochrony danego terenu. Nie ruszaj zawartości pakunku, nie rozsypuj, nie przenoś i nie dotykaj paczki – nie wąchaj także zawartości. W środku mogą znajdować się chemikalia bądź gazy. Jeśli okaże się, że w paczce znajdują się niebezpieczne elementy, np. bomba, pamiętaj, że identyfikacją ładunku wybuchowego zajmują się wyspecjalizowane jednostki i komórki organizacyjne policji. W celu poinformowania o paczce, powinieneś podać m.in. jej położenie, rozmiar i wygląd. Pamiętaj także o tym, aby nie przyjmować od obcych osób żadnych pakunków oraz nie pozostawiać własnego bagażu bez opieki.
  3. Pamiętaj, że ciekawość jest niebezpieczna
    Zarówno Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, jak i Konsalnet uważają, że jeśli w pobliżu nas dzieje się niebezpieczna sytuacja, nie powinniśmy być ciekawscy, by dowiedzieć się jak najwięcej o zagrożeniu. Wręcz przeciwnie, jak najszybciej oddal się z miejsca zagrożonego. W przypadku ataku przez uzbrojonego napastnika, nie rób ostentacyjnie zdjęć i nie nagrywaj go.
  4. Zawsze stosuj się do poleceń stosownych służb
    Jeśli dojdzie do akcji ewakuacyjnej lub ratowniczej, powinieneś stosować się do poleceń osób kierujących operacją – są nimi policjanci, strażnicy miejscu, ratownicy medyczni czy pracownicy firm ochroniarskich, właśnie takich jak np. Konsalnet. Zachowaj też spokój i bezpiecznie, bez paniki opuść strefę niebezpieczeństwa.
  5. Ratuj rzeczy najcenniejsze i najlżejsze
    Jeśli w okolicy parkingu doszło do wybuchu, pożaru bądź aktu terroryzmu, nie ratuj swojego samochodu na siłę i jak najszybciej opuść strefę zagrożenia – pamiętaj, że życie nasze i innych jest najważniejsze. Jeśli do zagrożenia doszło w Twoim domu, hotelu czy miejscu pracy – zabierz ze sobą najcenniejsze przedmioty – portfel, torebkę czy dokumenty. Stosuj się także do zasady jak najszybszego opuszczenia obiektu zagrożonego. Procedury te obowiązują także we wszystkich rodzajach transportu publicznego.
  6. Podczas akcji antyterrorystycznych, stosuj się do poleceń
    Staraj się uspokoić, akcja zawsze wywołuje zamieszanie i panikę, ludzie są w szoku, więc nie należy uciekać dopóki nie zostanie wydany rozkaz wyjścia (w przeciwnym razie możesz zostać wzięty za terrorystę). Najlepiej położyć się na podłodze lub znaleźć jakąś osłonę. Ministerstwo radzi, aby trzymać ręce na głowie do końca operacji. Pamiętaj też, ażeby słuchać rozkazów i instrukcji grupy antyterrorystycznej i nie zabieraj jej czasu na zadawanie zbędnych pytań. Spróbuj się zidentyfikować (przedstawić), bądź jednak przygotowany na ostre traktowanie ze strony ekipy ratunkowej – dopóki nie zostaniesz formalnie zidentyfikowany jako jeden z zakładników, jesteś potencjalnie jednym z porywaczy.
  7. Pomóż innym, udziel pierwszej pomocy
    Pamiętaj, że jeśli dzielimy z kimś niebezpieczną sytuację, powinniśmy wziąć w swoje ręce losy innych poszkodowanych. Pamiętajmy o pierwszej pomocy. Jeśli widzimy kogoś leżącego nieruchomo – powinniśmy sprawdzić czy oddycha (poprzez posłuchanie oddechu przy ustach czy popatrzenie na ruchy klatki piersiowej i brzucha), a także czy ma krążenie (zbadaj tętno na tętnicy szyjnej). Jeśli człowiek nie oddycha, powinniśmy rozpocząć reanimację i sztuczną wentylację. Pamiętajmy też o tym, że podczas wielu sytuacji niebezpiecznych, może dojść do krwawienia – zadbaj wtedy o zatamowanie krwotoku. W przypadku mocnego krwawienia spróbuj ucisnąć tętnicę doprowadzającą krew, podnieść krwawiącą kończynę powyżej serca – załóż także opatrunek uciskowy jeśli możesz.