Kierowcy nie zawsze są nim zachwyceni, zwłaszcza gdy dowiedzą się, ile potrafi i jak bardzo ograniczy im wszelkie nieuprawnione wykorzystanie pojazdu lub paliwa. Nowoczesny system monitoringu GPS to bowiem już nie tylko przesyłana na bieżąco informacja o położeniu pojazdu na mapie, lecz także możliwość reagowania przez firmę na najrozmaitsze sytuacje, które w jej flocie zdarzać się nie powinny.

GPS zbiera dane, GSM je przekazuje

Monitorować można właściwie wszystko: od osób wymagających opieki (np. dzieci i seniorów) poprzez paczki i przesyłki, samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe, motorówki, statki, a nawet samoloty. Systemy instalowane przez firmę dostępną na stronie https://www.gpsguardian.pl/ pozwalają nieustannie i z każdego miejsca nadzorować każdy obiekt wyposażony w lokalizator. Redukcja wydatków, analiza czasu pracy, optymalizacja pracy kierowców i pojazdów, zapobieganie kradzieżom – oto niektóre tylko funkcje, jakie te urządzenia mogą wykonywać.

Ich działanie polega na współpracy modułów GPS i GSM. Pierwszy z nich zbiera dane, drugi służy do przesyłania ich na specjalną platformę, choć może też zapewniać komunikację z monitorowanym obiektem, a więc np. przekazywać kierowcy polecenia. Urządzenia mogą pracować w trybie aktywnym (non stop) oraz pasywnym (tylko po podpięciu do komputera lokalizatora, który zbierał dane).

Urządzenie sprawdza, alarmuje, blokuje

Urządzenia montowane w samochodach wyposażone są standardowo w czujnik ruchu oraz zapłonu, ale można dodać znacznie więcej. Urządzenie można wyposażyć m.in. w przełącznik między jazdą służbową a prywatną, identyfikator kierowcy, czujnik temperatury, paliwa, oraz sygnalizator otwarcia drzwi lub paki. Lokalizator może współpracować z systemem alarmowym zainstalowanym w samochodzie.

Można kontrolować pojazdy bardziej wnikliwie, sprawdzając na odległość ciśnienie oleju, napięcie instalacji, obroty, kierunek i prędkość, ciśnienie w oponach, temperaturę w zbiorniku cysterny, a także położenie kluczyka w stacyjce.

Dla każdego samochodu lub ich grupy można też zdefiniować rozmaite alarmy. Jeśli dojdzie do przekroczenia określonej prędkości, próby kradzieży, zjazdu z wyznaczonej trasy, nieoczekiwanego (np. w czasie nocnego postoju) otwarcia drzwi lub paki – system wyśle powiadomienie mailem lub SMS-em.

Oczywiście samo powiadomienie o kradzieży pojazdu to tylko informacja, ale monitoring GPS może więcej: jednym SMS-em można zdalnie zablokować zapłon, rozrusznik albo pompę paliwa w kradzionym pojeździe. Tą samą metodą można zablokować niesfornemu kierowcy możliwość opuszczania pojazdem wyznaczonych stref.

Korzyści także dla kierowców

Perspektywa jeżdżenia z takim „Wielkim Bratem” w pojeździe nie wszystkim kierowcom się podoba, ale można ich przekonać do korzyści wynikających z monitoringu także dla nich samych. Chyba każdy rozumie, że lepsza sytuacja finansowa firmy to większa gwarancja stabilności zatrudnienia. Poczynione dzięki monitoringowi oszczędności można częściowo przeznaczyć na podnoszenie płac albo nagradzanie najsumienniejszych kierowców, tworząc w ten sposób system motywacyjny.