System alarmowy odpowiada za bezpieczeństwo całego obiektu. Powinien być kompleksowy i zapewniać ochronę przed większością potencjalnych zagrożeń. Jego skuteczność jest uzależniona od właściwej korelacji poszczególnych elementów składowych takich jak m.in.: działania organizacyjne, zabezpieczenia techniczne i działania ludzi. System monitorujący i alarmy muszą być tak rozmieszczone, aby potencjalny włamywacz nie mógł wejść niezauważony lub  – najważniejsze – z łatwością  go ominąć. Czasami obserwacja obrazu ze wszystkich kamer jednocześnie bywa niemożliwa. Wtedy niezbędne jest zaprogramowanie systemu w taki sposób, aby  alarm aktywował kamery znajdujące się w przestrzeni zagrożenia.

Jeden mały błąd np. awaria kamery może pozbawić skuteczności cały system. Renomowani dostawcy systemów alarmowych tj. Konsalnet oferują serwis i przeglądy techniczne swoich systemów zabezpieczeń. Sprzęt wykorzystywany w systemach monitoringu i ochrony powinien spełniać określone wymogi i być dostosowany do panujących warunków.  Jeśli zainstalowane kamery mają rejestrować obraz nocą, muszą być wyposażone m.in. w oświetlacz podczerwieni i inne dodatkowe funkcje. Wrażliwość i rozmieszczenie czujek ruchu to kolejna ważna kwestia o której powinniśmy pamiętać. Ich czułość nie może być ani zbyt duża ani zbyt niska. Jeśli nasz system ochrony będzie niewystarczająco wrażliwy może nie włączyć się w sytuacji zagrożenia. Ciekawe rozwiązanie wprowadziła firma Konsalnet, weryfikację alarmów za pomocą kamer, czyli WideoAlarm. W razie wzbudzenia alarmu, system kamer (wyposażonych w opcję obserwacji nocnej) uruchamia się na 10 sekund, przesyłając obraz z chronionego obszaru do dyspozytora lub właściciela posesji. Dzięki temu można błyskawicznie sprawdzić sytuację w chronionym obiekcie, określić ewentualne zagrożenie – bądź uznać alarm za fałszywy. Dodatkowo uruchomienie alarmu nie powoduje zagrożenia związanego z koniecznością weryfikowania sytuacji przez osoby znajdujące się na terenie obiektu – wystarcza obraz z kamer. System umożliwia także (jedna z opcji) przekazywanie transmisji wideo przez internet. W ten sposób, w razie uruchomienia się alarmu, właściciel posesji może sprawdzić stan obiektu z odległości – np. będąc na wakacjach.

W odróżnieniu od prostych systemów telewizji przemysłowej, nie gwarantujących prywatności użytkowników i nadających się do zastosowań w obiektach przemysłowych i handlowych, WideoAlarm uruchamia się wyłącznie w razie uaktywnienia alarmu. Nie ma możliwości obserwacji posesji bez uruchomienia alarmu. W ten sposób zapewniamy zwiększone bezpieczeństwo z pełnym zachowaniem prywatności.