Home Bezpieczeństwo Dlaczego warto zdecydować się na cash processing w biznesie?

Dlaczego warto zdecydować się na cash processing w biznesie?

Chociaż coraz większą popularnością wśród Polaków cieszą się karty płatnicze, których tylko w  ostatnim kwartale 2017 roku wyemitowano aż 39 095 880 sztuk, aż o ponad 500 tys. więcej, niż w poprzednim, a obrót bezgotówkowy stanowi w Polsce tylko około 8 proc. wszystkich transakcji to ponad 90 proc. transakcji zawieranych jest gotówkowo.

„Pieniądz gotówkowy ma dla Polaków znaczenie. W połowie kwietnia b.r. wartość banknotów i monet w obiegu sięgnęła rekordowego poziomu 200 mld zł. To o 3,05% więcej niż na koniec 2017 roku (193,9 mld zł)” – informował NBP na swoim profilu na Twitterze

Problem fałszywych banknotów w obrocie gotówką

Firmy i jej sprzedawcy odpowiedzialni są za wiele operacji gotówkowych (przyjmowanie pieniędzy, wkładanie ich do kasy, liczenie dziennego przychodu czy raport kasowy), jednak nawet najbardziej skrupulatne działania mogą wiązać się z ryzykiem przyjęcia fałszywych pieniędzy, jak ich późniejszej kradzieży podczas przewozu do banku.

A skala problemu mimo że spadkowa, nadal utrzymuje się na alarmującym poziomie. Według Narodowego Banku Polskiego, w 2017 roku ujawniono 5 156 sfalsyfikowanych banknotów oraz 1 273 monet. Warto zaznaczyć, że w porównaniu do 2016 r. liczba ujawnionych w 2017 r. falsyfikatów znaków pieniężnych w walucie polskiej zmalała o 23,55%.  Liczba falsyfikatów banknotów i monet przypadająca na milion znaków pieniężnych znajdujących się w obiegu wyniosła 1,91 sztuki i zmniejszyła się o 0,77 sztuki w porównaniu z 2016 r.

Wiele firm nie zdaje sobie jednak sprawy, że usługi związane z obrotem gotówki można powierzyć firmie zewnętrznej. To właśnie ona pozwoli uniknąć tych problemów i zagwarantuje firmie profesjonalną obsługę, w ramach tzw. usług cash processingu.

A czym jest cash processing i co oferuje firmie? Aby odpowiedzieć na pytanie, skontaktowaliśmy się z przedstawicielem jednej z największych firm ochroniarskich – z grupy Konsalnet, która definiuje cash processing jako logistyczny proces przetwarzania gotówki, który może dotyczyć zarówno liczenia, sortowania, jak i przechowywania i zarządzania gotówką w danej firmie.

W obawie o podrabiane banknoty…

Jednym z działań dotyczących cash processingu jest zweryfikowanie banknotów pod kątem autentyczności. To wyjątkowo dokładne narzędzie, pozwalające uniknąć problemu podrabianej gotówki. Z raportu MSWiA dotyczącego stanu bezpieczeństwa w Polsce dowiadujemy się, że najczęściej fałszowanymi banknotami są te o nominałach 50 i 100 zł. W Europie zaś najwięcej podrabianych banknotów funkcjonuje wśród nominałów: 50 i 100 zł. Jak wynika z informacji Policji, w Polsce nadal funkcjonują zarówno polskie, jak i zagraniczne zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się kolportażem oraz produkcją fałszywych pieniędzy.

Cash processing to nie tylko konwój gotówki, to także usługi dodatkowe

Kolejnym ryzykiem indywidualnego zarządzania gotówką przez firmę, jest ryzyko kradzieży podczas przewozu i dostarczania banknotów do banku. Cash processing zapewnia nie tylko konwojowanie wartości pieniężnych pomiędzy poszczególnymi placówkami klienta, a odpowiednimi podmiotami współpracującymi (NBP, banki współpracujące czy indywidualni klienci banku), ale także sortowanie banknotów, przeliczanie oraz ewidencjonowanie gotówki w urządzeniach księgowych klienta. Co ważne, w związku z realizacją dużej ilości umów z klientami działającymi w sektorze bankowym, Konsalnet podlega regulacjom Komisji Nadzoru Finansowego.

Więcej informacji o usługach cash processingu na stronie www.konsalnet.pl