Każda firma powinna posiadać optymalny system zabezpieczeń, który wspomoże lub nawet zastąpi działania ochrony fizycznej.  Systemy o których mowa, zaalarmują m.in. gdy wykryją nieuprawnione wejście na teren obiektu czy chociażby gdy wystąpi zagrożenie pożarowe. O efektywności i jakości działania świadczą takie rozwiązania jak zabezpieczenia elektroniczne i mechaniczne, implementowane np. w budynkach biurowych, halach produkcyjnych, centrach handlowych czy magazynach. Nie bez znaczenia w takim systemie pozostaje liczba czujników – która skutecznie wskaże np. ruch i obecność osób. Dla przykładu system sygnalizacji włamania bądź napadu bazuje na kilku różnych czujnikach – wykrywających temperaturę intruza różniącą się od temperatury otoczenia czy też analizujących i rejestrujących dźwięk, np. stłuczonej szyby. Popularne są także czujniki rejestrujące drgania – działają one np. podczas wyłamywania drzwi czy przebicia ściany. Co ważne, nowoczesne systemy wykryją także zasłonięcie czujnika lub przerwanie zasilania.

Coraz więcej obiektów handlowych, przemysłowych i biurowych stwarza zagrożenie poprzez nie tylko pożary, ale też np. skażenie środowiska (powietrza czy wody). W tym celu stosuje się np. systemy sygnalizacji pożaru i oddymiania, systemy ewakuacyjne i nagłośnieniowe czy też systemy monitoringu skażeń przemysłowych czy technicznych. W segmencie systemów zabezpieczenia mienia lub mniejszych obiektów, warto zadbać o system kontroli dostępu, telewizji dozorowej czy system ochrony peryferyjnej wewnętrznej.

Rynek systemów zabezpieczeń oferuje dziś nie tylko techniczne rozwiązania, ale też wsparcie interwencją ochrony fizycznej czy danymi procedurami postępowania. Do najbardziej dynamicznych systemów ochrony, należy z pewnością telewizyjność i tzw. systemy obserwacyjne, sieciowe, detekcyjne i „inteligentne”. Wiedząc jednak, że rynek ten ewoluuje i jest ciągle rozwijany, warto postawić na kompleksowe rozwiązania – np. nie tylko cyfrowe systemy przetwarzania (Digital Signal Processing), ale też czujki ruchu/podczerwieni (PIR – Passive Infra Red) oraz systemy kontroli dostępu (np. za pośrednictwem karty elektronicznej, numerycznego PIN-u czy cech biometrycznych).

Kompleksowe wsparcie klientów biznesowych poprzez te i inne systemy bezpieczeństwa prowadzi lider w segmencie ochrony – firma Konsalnet. Firma oferuje nie tylko projektowanie systemu, ale także jego wdrożenie oraz obsługę. W ramach obsługi, ważne są także serwis i konserwacja kompletnych systemów sygnalizacji i rejestracji. Firma posiada stosowne uprawnienia zawodowe upoważniające do instalacji takich systemów ochrony. Jak informuje przedstawiciel firmy Konsalnet, system bezpieczeństwa powinien być skrojony na miarę firmy – na miarę jej potrzeb oraz wielkości. Należy znaleźć też złoty środek, który pozwoli zoptymalizować koszty systemu – jeśli nasz budżet jest określony, wybierzmy sensory czy kamery tylko tam, gdzie jest to rzeczywiście potrzebne.