Czerwiec i maj w kilku wielkopolskich miejscowościach był okresem prawdziwie dramatycznych wydarzeń. Dokładnie w Turkowie (w gminie Kuślin) oraz w Bytyniu (w gminie Kazimierz) wybuchły pożary. W obu przypadkach, ogień doszczętnie pochłonął dobytek czteroosobowych rodzin. Na apel wójtów gmin odpowiedziała polska firma, która przekazała poszkodowanym sprzęt kuchenny. To jednak nie jedyna akcja, której Amica była częścią. Przyjrzeliśmy się ostatnim akcjom podjętym przez firmę w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu.

Pożar zniszczył wszystko, ale jest nadzieja

Mimo wysiłków strażaków, którzy pojawili się na miejsce pożaru, cała druga kondygnacja budynku w Turkowie wraz z wyposażeniem doszczętnie spłonęły. Poważnie uszkodzony został również dach. Przez prowadzoną akcję gaśniczą zniszczeniu uległ także parter. Czteroosobowa rodzina z gminy Kuślin została bez dachu nad głową oraz sprzętu niezbędnego do codziennego życia. Pomocną dłoń dała firma Amica, która po apelu wójta, przekazała pogorzelcom sprzęt kuchennym. W oficjalnym przekazaniu AGD, które odbyło się 28 maja, uczestniczyli członkowie rodziny, wójt oraz dyrektor ds. ochrony Amica S.A. Henryk Szlachetka. Obecni byli również Adrianna Rakowska i Dariusz Parniewicz, pracownicy tamtejszego urzędu. Do rąk rodziny trafił niezbędny na co dzień duży i mały sprzęt AGD – lodówka, kuchnia wolnostojąca, zmywarka oraz kuchenka mikrofalowa – który ułatwi rodzinie funkcjonowanie w trudnym czasie po tak bolesnych przeżyciach.

Źródło: biuro prasowe Amica

Podobna sytuacja dotyczyła rodziny z Bytynia. Pożar, do którego doszło 16 czerwca w Bytyniu, pozbawił dachu nad głową rodzinę z dwójką dzieci. Największemu zniszczeniu uległ jeden z pokoi i kuchnia. To, czego nie zniszczył pożar, uszkodzone zostało podczas jego gaszenia. Rodzina utraciła sprzęt i ubrania niezbędne do codziennego życia oraz wiele pamiątek. Na czas remontu wspierająca pogorzelców Gmina Kaźmierz udostępniła im mieszkanie zastępcze. Amica poproszona o pomoc bez wahania odpowiedziała na apel i postanowiła wesprzeć poszkodowanych w szybkim powrocie do normalnego życia. Sprzęt kuchenny w imieniu darczyńcy przekazali 5 lipca Tomasz Pietrzyk i Maciej Fliger, w obecności członków rodziny, którzy remontują już swoimi siłami niewielkie mieszkanie oraz wójt gminy Kaźmierz Zenon Gałka i kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Barbara Armon.

To nie tylko biznesowy CSR, to aktywność wpisana w DNA marki

Ktoś mógłby stwierdzić, że to czyste CSR-owe działania biznesowe. W praktyce jednak, taka aktywność jest mocno zakorzeniona w funkcjonowaniu firmy. Amica w lokalnym rejonie jest największym przedsiębiorstwem, które nie tylko daje zatrudnienie w głównej fabryce we Wronkach, ale także pomaga najbardziej potrzebującym w różnych akcjach społecznych wymagających wsparcia finansowego, ale i materialnego. Amica jednak nie ogranicza się jedynie do pomocy uciśnionym i biednym (tak jak np. podczas świątecznego pakowania prezentów), ale także wspiera rozwój zawodowy przyszłych pracowników. Ostatnio np. Amica podpisała współpracę z Zespołem Szkół im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach, dzięki której szkoła otworzyła w pracowni automatyki trzy nowoczesne stanowiska do zajęć praktycznych.
Grupa Amica produkuje we Wronkach sprzęt grzejny, jaki oferuje poprzez swoje cztery marki w całej Europie i nie tylko. Aby sprostać oczekiwaniom klientów, podnosić jakość, różnorodność i funkcjonalność naszych produktów, musimy stawiać na automatykę w produkcji, a możliwe jest to tylko w połączeniu z odpowiednio przygotowanymi pracownikami, których chcielibyśmy znajdować jak najbliżej. Dlatego od lat wspieramy szkoły średnie prowadzone przez Powiat Szamotulski. W tym przypadku umowa opiewa na prawie 30 tysięcy złotych – powiedział wiceprezes Marcin Bili


Na każde ze stanowisk sfinansowanych przez Grupę Amica składa się 26 elementów, z których najdroższe to sterownik PLC, oscylator cyfrowy i komputer. Szkoła każdego roku szkolnego wyposaża pracownie w ramach własnych środków, ale nie są one wystarczające, by spełnić wymogi podstawy programowej oraz skazania do egzaminu zawodowego.

Akcje społeczne z przekazem

Firma jest także częścią kilku ważnych inicjatyw społecznych. Ostatnio podjęła aktywną współpracę z Federacją Banków Żywności, która opiera się na edukacji dzieci w polskich placówkach szkolnych nt. problemu marnowania żywności. W ramach projektu „EkoMisja. Nie marnuję”
odbędzie się 400 lekcji, podczas których weźmie udział około 20 000 uczniów z 200 szkół podstawowych. Planowane jest także aktywne zaangażowanie kilkuset nauczycieli w ramach Szkolnych Klubów Niemarnowania. Akcja ma za zadanie poszerzyć świadomość dotyczącą ekologicznych skutków wyrzucania jedzenia wśród najmłodszych. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Niedawno także, podsumowano kampanię społeczną „Piękna, bo Zdrowa”, której inicjatorem była ogólnopolska organizacja Kwiat Kobiecości. Problematyka omawiana w kampanii dotyczy przede wszystkim chorób ginekologiczno-onkologicznych wśród kobiet w Polsce. Jednym z głównych sponsorów akcji i samej kampanii, była marka Amica. Obecna była ona także podczas warszawskich dni bezpłatnych badań w cytobusie, podczas których rozdawała darmowe, zdrowe soki.

Fot. Anita Kot, Warszawska Szkoła Reklamy