Pracodawcy będą mogli sprawdzić, którzy pracownicy są zaszczepieni. Mając na uwadze doświadczenia wyniesione z ostatniego 1,5 roku pandemii i w sytuacji zagrożenia czwartą falą zakażeń Covid-19, zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy staje się priorytetem. Na przedsiębiorcach ciąży odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, klientów oraz sprawne funkcjonowanie firmy.

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które umożliwią pracodawcom dostęp do informacji, którzy pracownicy są zaszczepieni.
• Przedsiębiorcom zależy na zapewnieniu bezpiecznych warunków funkcjonowania, zatrudnienia. Do tego niezbędne są im informacje, kto jest już zaszczepiony, a kto nie.

Pracodawcy będą mogli sprawdzić, którzy pracownicy są zaszczepieni - lekarz robi zastrzyk w ramię  pacjentowi.
Pracodawcy będą mogli sprawdzić, którzy pracownicy są zaszczepieni

Pracodawcy z przywilejami

Informacje, o tym którzy pracownicy są zaszczepieni, umożliwiłyby pracodawcom lepsze planowanie swojego działania. Przede wszystkim zarządzanie ryzykiem, organizację pracy uwzględniającą obowiązujące obostrzenia (odległości pomiędzy stanowiskami pracy, kontakt z klientami itd.). Liczba bezpiecznych pracowników ma szczególne znaczenie dla stanowisk związanych z utrzymaniem ważnej infrastruktury. Ponadto przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.

Z badania Konfederacji Lewiatan, które zostało przeprowadzone na początku sierpnia, wynika że 80% pracodawców jest przekonanych, że powinni wiedzieć ilu pracowników zostało zaszczepionych przeciw Covid-19. Ponadto powinni także wiedzieć, którzy konkretnie pracownicy zostali zaszczepieni.

Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Przeczytaj także: Niezaszczepieni to 37 mld zł potencjalnych strat dla gospodarki

Niezaszczepieni to 37 mld zł potencjalnych strat dla gospodarki. Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) opracowała pakiet rozwiązań, które wspierają wzrost poziomu wyszczepień na COVID-19 i pomogą ograniczyć straty w przypadku kolejnych fal epidemii. Zarówno dla zdrowia publicznego, gospodarki, jak i finansów publicznych. Dzięki propozycjom FPP straty podczas potencjalnej 4. fali pandemii mogą zostać pomniejszone nawet o 70%. Ponadto można będzie także uniknąć ponownych lockdownów, które paraliżowałaby nie tylko gospodarkę, ale również system ochrony zdrowia.