XXI wiek stawia ludzkość przed zupełnie nowymi wyzwaniami. Pojawiają się zagrożenia związane z wyczerpaniem zasobów naturalnych. Realnymi problemami, które z roku na rok stają się poważniejsze, są katastrofy ekologiczne i zmiany klimatyczne. Rosną napięcia polityczne i niepokoje społeczne, a rynek pracy stopniowo ulega radykalnym zmianom. Jednocześnie wzrasta poziom życia, ale też jego tempo. Media zalewa ogrom informacji, z których wiele jest nieprawdziwych, a sztuczna inteligencja przestaje być mrzonką rodem z filmu science-fiction. W związku z tym potrzebujemy wizji i strategii działania opartej na konkretnych wartościach – takiej, która dostarczy nam odpowiednich rozwiązań i pozwoli w zdrowiu i spokoju cieszyć się życiem.

Spektrum tematyczne tegorocznego szczytu ekonomicznego OEES w Krakowie jest bardzo szerokie. Open Eyes Economy bowiem chce zmieniać rzeczywistość. Ulepszać przestrzeń, w której żyjemy. Chce mieć realny wpływ na świat i świadomie go współtworzyć. Chce żyć w lepszych i ładniejszych miastach, kupować od odpowiedzialnych, godnych zaufania firm oraz utożsamiać się z markami, które świadomie angażują się w kulturę i życie społeczne. Chce oddychać czystym powietrzem, jeść nieprzetworzone produkty i korzystać z rzetelnych źródeł informacji. Ekonomia Otwartych Oczu to droga ku rzeczywistości dopasowanej do ludzkich potrzeb i opartej na tym co ważne – w trosce o przyszłość kolejnych pokoleń.

Organizatorzy – Mateusz Zmyślony i prof. Jerzy Hausner postanowili zwrócić w tym roku dużą uwagę nt. ekologii i jej znaczenia dla naszej przyszłości. Dodatkowo wydarzenie zwraca uwagę na oszczędne i świadome gospodarowanie zasobami – nie tylko żywności, a także na zmiany zachodzące w społeczeństwie i ich konsekwencje. Zaproszeni goście poruszą także tematy łamania praw człowieka na nastawionym na zysk, kapitalistycznym rynku pracy, a także dyskryminacji i równouprawnienia.

W centrum tych zagadnień OEES stawia nie tylko ekonomię, gospodarkę, środowisko, ale przede wszystkim jej przedstawiciela – firmę, ponieważ to właśnie przedsiębiorstwo, które świadomie angażuje się w problemy społeczne, troszczy się zarówno o jednostkę, jak i całe społeczeństwo, a przede wszystkim kieruje swój zysk na działanie, a nie działanie na zysk, zdobywa uznanie i jest liderem.

W 2018 roku OEE wyruszyło w podróż po Polsce i świecie. Zorganizowano cykl spotkań w ramach OEE On Tour. Poruszony zostały m.in. temat racjonalnego gospodarowania zasobami, roli wody w mieście, wyboru pomiędzy rentownością a wartościami w biznesie czy rozwoju miast. Zwieńczeniem tej wędrówki jest dwudniowy kongres w krakowskim Centrum Kongresowym ICE. Open Eyes Economy Summit to inspirujące prelekcje, emocjonujące slam battles, a także mnóstwo wartościowych i pouczających dyskusji przeprowadzonych na korytarzach krakowskiego ICE.

Tegoroczna wizja Open Eyes Economy to przede wszystkim 5 filarów. Pierwszym z nich jest firma, która niesie za sobą pewną ideę. Promowane będą odpowiedzialne i zaangażowane społecznie przedsiębiorstwa, które opierają się na prawdziwych wartościach, takich jak uczciwość i zaufanie, a nie tylko wyniki ekonomiczne. Drugim elementem OEES jest miasto-idea, czyli przestrzeń podlegająca nieustannej refleksji obywateli, w której świadomi konsumenci spotykają się z firmami-ideami. Tu ustanawia się prawo, tworzy przepisy i ustala reguły współpracy. Dlatego organizatorzy zapraszają wszystkich, aby debatować nad zmianami, mówić o problemach miast i znaleźć wspólne rozwiązania, np. smogu.

Kolejną tematyką krakowskiego wydarzenia będzie z pewnością rynek pracy, zwłaszcza dzisiaj w dobie radykalnych przemian a także problemów kadrowych. Czy zdołamy stawić czoła takim wyzwaniom, jak jobless growth albo gig economy culture? Odpowiedzią na tak dynamicznie rozwijającą się gospodarkę innowacyjną może być jedynie przedefiniowanie roli człowieka i jego znaczenia na rynku pracy. Wydarzenie świadomie kreuje także  kulturę –  jest współtworzona przez firmę-ideę, jej pracowników i wszystkich świadomych konsumentów. Na koniec będzie można posłuchać o ładzie międzynarodowym, a dokładniej o globalnych zasadach i wartościach wykorzystywanych lokalnie. Open Eyes Economy to makroekonomia zaprzęgnięta do rozwiązywania problemów miasta, regionu, kraju i świata.