Home Wieści z firm IBM Cloud Summit 2019 – eksperci w Warszawie o potencjale chmury

IBM Cloud Summit 2019 – eksperci w Warszawie o potencjale chmury

Chmura jest jednym z najmocniejszych trendów wśród nowoczesnych technologii i motorem innowacji. W Polsce rozwiązania chmurowe również zyskują na popularności, o czym w Warszawie debatowali uczestnicy konferencji IBM Cloud Summit. Z roku na rok lista dobrych przykładów wykorzystania chmury wydłuża się. Na świecie z IBM Cloud korzysta 10 największych banków, 9 z 10 największych handlowych sieci retail oraz 8 z 10 wiodących linii lotniczych. Polskie firmy również mają doświadczenie w łączeniu chmury i najnowszych technologii w sposób bezpieczny i dopasowany do ich biznesu.

Podczas IBM Cloud Summit o możliwościach wykorzystania chmury hybrydowej rozmawiali Jarosław Szymczuk, Dyrektor Generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie oraz przedstawiciele sektorów publicznego, energetycznego i finansowego. Wśród panelistów był również Christian Noll, General Manager GTS, odpowiedzialny m.in. za rozwój chmury IBM w Europie Środkowej i Wschodniej. Na konferencji można było usłyszeć o wszystkich aspektach zastosowania chmury hybrydowej – od infrastruktury, przez platformę, aż po aplikacje – oraz jak w chmurze korzystać z innych progresywnych rozwiązań IT, takich jak sztuczna inteligencja i IoT.

Chmura hybrydowa i standard bezpieczeństwa rodem z IBM Z

W lutym podczas konferencji IBM Think w San Francisco IBM zapowiedział wprowadzenie nowych funkcjonalności przyspieszających przejście na chmurę hybrydową. Nowe rozwiązania zostały zaprojektowane w taki sposób, aby pomóc firmom bezpiecznie migrować, integrować oraz zarządzać aplikacjami i procesami w chmurach publicznych, prywatnych oraz systemami wykorzystującymi tradycyjne IT. IBM oferuje również platformę integracyjną IBM Cloud, która umożliwia łączenie usług i aplikacji pracujących w systemach lokalnych, w chmurach prywatnych i publicznych. To nie tylko wyraźne uproszczenie całego procesu, ale znaczne skrócenie czasu programowania, nawet o 1/3.

Temat popularyzacji chmury to również kwestie bezpieczeństwa danych. Obecnie IBM Cloud HyperProtect zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa danych i aplikacji w chmurze publicznej jaki jest dostępny w usłudze komercyjnej. Dalszy rozwój IBM Cloud Private pozwala na zintegrowane zarządzanie platformą, oferując dobrze zabezpieczoną chmurę prywatną pracującą na systemie IBM Z.

Z najnowszych rozwiązań chmurowych IBM korzystają takie firmy jak ExxonMobil, Santander, BNP Paribas, Vodafone oraz Harley Davidson. Ostatnia z wymienionych firm, marka-legenda, korzysta z kilku rozwiązań IBM z zakresu AI, IoT oraz IBM Cloud, aby coraz lepiej docierać do nowego pokolenia klientów.

IBM Watson dostępny nie tylko w chmurze IBM

IBM w ostatnim czasie zrobił wyraźny krok w kierunku upowszechnienia sztucznej inteligencji, która będzie miała zastosowanie wszędzie tam, gdzie klienci przechowują swoje dane i aplikacje. Jest to możliwe, ponieważ od teraz IBM Watson może działać w dowolnej chmurze – IBM Cloud lub rozwiązaniach innych dostawców. Dzięki tej zmianie Watson będzie najbardziej otwartym systemem sztucznej inteligencji dla biznesu. Każdy zainteresowany wykorzystaniem sztucznej inteligencji od teraz będzie mógł utrzymać dane w dotychczasowym środowisku, a IBM Watson niejako przyjdzie do nowego miejsca, oferując swoje wszystkie możliwości.

Zmiana doświadczeń klientów i podnoszenie wydajności pracy w firmach są z kolei łatwiejsze przy wykorzystaniu IBM Watson Assistant, który pozwala na znacznie więcej niż zbudowanie prostego chatbot’a. Obecnie z Watson Assistant korzystają takie firmy jak RBS i Bradesco, jeden z największych banków w Brazylii. Asystent jest flagowym rozwiązaniem IBM z zakresu sztucznej inteligencji, które może być wykorzystane z dowolną aplikacją i urządzeniem.