Rynek pracy zmienia się nieustannie. Bezrobocie spada, co jest zdecydowanie bardzo pozytywnym sygnałem, jednak dla rekruterów to sygnał, iż ich praca będzie coraz trudniejsza.

Pojawia się coraz więcej narzędzi, możliwości i trendów, które powinny ułatwiać znalezienie „pracownika marzeń”, jednak coraz częściej możemy się przekonać, iż znalezienie pracownika samo w sobie staje się wyzwaniem.

Czynników wpływających na ten fakt jest niezwykle dużo: zmieniające się oczekiwania kandydatów, bardzo wysoka świadomość potrzeb, zróżnicowane środowisko pracy łączące w sobie multikulturowość i różny wiek pracowników, a co za tym idzie bardzo różne oczekiwania co do warunków pracy, otwarte rynki zagraniczne, które kuszą bardziej atrakcyjnymi ofertami.  Można by wymieniać znacznie dłużej, a co stanowić będzie wyzwanie dla rekruterów według praktyków rynku?

Nina CISOWSKA

Starszy Specjalista ds. Rekrutacji i Projektów HR, SUEZ Polska Sp. z o.o.

Przy wciąż malejącym bezrobociu pozyskanie dobrego kandydata do firmy, jak również utrzymanie wartościowych pracowników w organizacji wiąże się z ogromnymi wyzwaniami. Rok 2018 z pewnością będzie trudny nie tylko dla firm nastawionych na rozwój swoich zasobów ludzkich, ale również dla pozostałych ze względu na zagrożenia związane z potencjalnymi odejściami obecnych pracowników. Każda firma musi dlatego dążyć do stania się pracodawcą pożądanym na rynku pracy ze względu na możliwości oferowane kandydatom i swoim pracownikom. Kluczowe znaczenie ma stworzenie i komunikowanie w firmie oraz na zewnątrz swojego EVP. Podejmowane przez firmę działania CSR również potrafią wyróżnić ją z wielu do niej podobnych. Przy samej rekrutacji kluczowym wyzwaniem jest znalezienie nowych metod dotarcia do właściwych dla nas kandydatów – portale społecznościowe stają się potęgą, za pomocą której możemy zaistnieć „na mapie” coraz szerszej rzeczy potencjalnych przyszłych pracowników. Innym rozwiązaniem jest sięgnięcie do grup osób, z których tylko część jest aktywna zawodowo, nie zawsze z wyboru. Są to osoby ze skrajnych grup wiekowych, osoby z niepełnosprawnościami, osoby zarejestrowane w urzędach pracy, byli więźniowie. Warto się również otworzyć na różne metody podejmowania współpracy – coraz częściej pracownik jest zainteresowany pracą zdalną/częściowo zdalną lub prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, a nie zatrudnieniem w oparciu o umowę o pracę.

Anna CELIŃSKA

HR Business Partner, Credit Agricole Bank Polska S.A.

Rok 2018 będzie z pewnością rokiem pełnym wyzwań dla branży HR, szczególnie dla rekruterów. Rekordowo niskie bezrobocie oraz silny wzrost gospodarczy będą podtrzymywać wysokie zapotrzebowanie na pracowników oraz rywalizację firm o kompetentnego, zmotywowanego pracownika. Pracodawcy, którzy nie chcą martwić się niedoborem specjalistów w swojej firmie powinni już teraz zaplanować politykę kadrową i uwzględnić koszty rotacji. Szczególnie istotne wydaje się być zadbanie o zatrzymanie najbardziej cennych pracowników poprzez atrakcyjne ścieżki karier, możliwości rozwoju, konkurencyjne benefity. W przypadku rekrutacji nowych pracowników niezbędne będzie zbudowanie atrakcyjnej strategii employer brandingowej oraz dopasowanie przekazu firmy do jej potencjalnych pracowników.

Aneta MUSIAŁ-MORAWSKA

Kierownik ds. rekrutacji, Automotive Assembly Systems Sp. z o.o.

Zarówno w roku 2018 jak i kolejnych latach największym wyzwaniem dla rekruterów będą coraz bardziej wymagający kandydaci oraz ich rosnące oczekiwania. Wraz ze zmieniającymi się trendami na rynku pracy, musimy być bardzo kreatywni, elastyczni oraz otwarci na nowe technologie oraz rozwiązania mobilne.

Małgorzata KRZYŻOWSKA

Adwokat, Aliant® Krzyżowska

Dla rekrutujących rok 2018 może stanowić spore wyzwanie z prawnego punktu widzenia. Wchodzące w życie zmiany w przepisach z zakresu ochrony danych osobowych mają wpływ zarówno na przebieg rekrutacji, jak i na treść zawieranych umów o pracę. Lawirowanie pomiędzy tym, o co chcemy zapytać potencjalnego pracownika i tym, czego faktycznie wolno nam się dowiedzieć, jest na tyle skomplikowane, że coraz więcej firm zgłasza się do nas z prośbą, by wskazać dopuszczalność zadawania konkretnych pytań i żądania konkretnych dokumentów. Ponadto, coraz więcej osób poszukujących pracy, jest doskonale zorientowana, jakie informacje może zachować w tajemnicy. Problemem dla rekrutujących będzie na pewno kwestia ustalenia oceny pracy przez poprzednich pracodawców, jak również np. sprawdzenie czy dana osoba nie była uprzednio karana, jeśli na przykład pracodawca planuje powierzyć jej funkcję związaną z dostępem do ważnych dokumentów czy środków pieniężnych. W kwestii rekrutacji warto więc dopilnować, aby lista pytań i dokumentów, które rekrutujący oczekuje od kandydata, została uprzednio zweryfikowana pod kątem legalności. Może to uchronić pracodawcę przed roszczeniami ze strony osoby, której kandydatura została odrzucona w procesie rekrutacji.

Magdalena MIELCZAREK

HR Manager, Cognifide Polska Sp. z o.o.

Zjawisko rynku pracownika charakterystyczne do niedawna dla branży IT jest obecnie widoczne w niemal wszystkich gałęziach rynku. Rolą działu HR oraz kadry kierowniczej jest więc przede wszystkim utrzymanie rotacji na zdrowym dla organizacji poziomie. Kluczem jest więc budowanie zaangażowania pracowników poprzez zapewnienie klimatu do realizacji ich indywidualnych celów rozwojowych, które jednocześnie wspierają aspekt biznesowy.

 

O wyzwaniach w rekrutacji będziemy mówić podczas warsztatu Recruitment Trends Level Up!, który odbędzie się 30-31 stycznia 2018 w Warszawie. Dołącz do nas.

Specjalnie dla Ciebie proponujemy RABAT 10%. Aby z niego skorzystać, w formularzu zgłoszeniowym wpisz hasło RM10.

Szczegóły tutaj