Pracowniczy Plan Kapitałowy (PPK), czyli mówiąc ogólnie program oszczędnościowy dla każdego chętnego, pracującego Polaka jest na ustach wielu zarządzających przedstawicieli firm. Rząd PiS chce dzięki niemu zwiększyć oszczędności obywateli, jednocześnie zwiększając ich emerytury. Pomysłodawcy PPK obliczyli, że w ciągu 40 lat oszczędzania, osoba która zarabia średnio 4,5 tys. brutto, może zaoszczędzić… 288 tys. złotych – tak szacuje Ministerstwo Finansów. 

Sam projekt zakłada, że od zarobku obywatel będzie odprowadzał ok. 2 proc., a dodatkowo swoją „cegiełkę” dołożą także pracodawca i państwo (z tzw. Funduszy Pracy). Dzięki temu oszczędności Polaków będą rosły.

I właśnie o projekcie długoterminowego oszczędzania PPK będą mówić Grzegorz Chłopek oraz dr Antonii Koles , którzy poprowadzą najnowszy webinar pt. „Jak krok po kroku wprowadzić Pracowniczy Plan Kapitałowy w firmie?”. Webinar odbędzie się 16 listopada o godz. 10:00-11:00.

Zobacz też:

Kredyty gotówkowe tanieją, bo banki walczą o klientów

W webinarium organizowanym przez Infor.pl, Nationale Nederlanden oraz Instytut Emerytalny zostaną przedstawione główne założenia tego programu oraz omówiony pierwszy na rynku podręcznik PPK dla pracodawcy. Współautorzy publikacji wytłumaczą jak przygotować się do wprowadzenia PPK oraz przedstawią kompendium, które zawiera informacje niezbędne na każdym etapie funkcjonowania planów kapitałowych w organizacji.

Uczestnicy webinaru dowiedzą się także jakie są główne założenia Pracowniczych Planów Kapitałowych, jak przygotować się do PPK, jak wygląda wdrożenie PPK z perspektywy pracodawcy oraz na co zwrócić uwagę przy wprowadzaniu PPK w firmie. Dodatkowo prelegenci odpowiedzą skąd czerpać wiedzę na temat Planów Kapitałowych oraz dlaczego warto skorzystać z Podręcznika PPK dla Pracodawcy.

Prelegenci:
Grzegorz Chłopek Od 20 lat związany z Nationale-Nederlanden PTE S.A. Poprzednio pracował m.in. w Biurze Maklerskim Banku Gdańskiego, w Commercial Union Towarzystwie Ubezpieczeń na Życie oraz w Banku Amerykańskim w Polsce. Od 1998 r. w Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A., gdzie najpierw był starszym specjalistą ds. inwestycji, wicedyrektorem Departamentu Inwestycyjnego, a następnie jego dyrektorem (odpowiedzialnym za zarządzanie częścią dłużną portfela). W lutym 2004 r. został powołany na członka Zarządu Towarzystwa, a 1 października 2006 r. na Wiceprezesa Zarządu Nationale-Nederlanden PTE S.A. W swoim zawodowym dorobku ma wiele sukcesów. Zdecydowanie przyczynił się do wzrostu i osiągnięcia przez zarządzany fundusz emerytalny pozycji lidera wśród instytucji finansowych w Polsce, pod względem liczby klientów oraz wysokości zarządzanych aktywów. Ponadto wraz z zespołem wypracował mocną pozycję IKZE, IKE oraz DFE (funduszu dobrowolnego), w ramach których Polacy oszczędzają dodatkowo na emeryturę. Absolwent Politechniki Warszawskiej (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych), słuchacz Letniej Szkoły Aktuarialnej Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Nauk Ekonomicznych), makler papierów wartościowych (licencja nr 432). Pasjonat edukacji finansowej. Wolontariusz angażujący się liczne projekty edukacyjne.

dr Antoni Kolek Prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o. Absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz gospodarki przestrzennej EUROREG UW. Specjalizuje się w zagadnieniach ubezpieczeń społecznych. W 2016 roku był Koordynatorem „Przeglądu systemu emerytalnego – Bezpieczeństwo dzięki odpowiedzialności.”. Posiada doświadczenie w zarzadzaniu w administracji publicznej. Pełnił funkcję Dyrektora Gabinetu Prezesa ZUS, realizując projekty kadrowe i restrukturyzacyjne. Pracownik naukowy, realizujący działalność dydaktyczną. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu badań naukowych i analiz. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów i opracowań poświęconych zagadnieniom ubezpieczeń społecznych, rynku pracy oraz rozwoju społeczno-gospodarczego. Autor monografii „Rola Międzynarodowej Organizacji Pracy i Banku Światowego w kształtowaniu systemów emerytalnych w państwach Europy Środkowo-Wschodniej po 1989 roku” (Warszawa 2014). Współautor publikacji metodologicznej pt. „Metodologia badań nauk o polityce publicznej w obszarze zabezpieczenia społecznego” (Warszawa 2016), raportu „PPE w przeddzień wejścia w życie PPK – praktyka rynkowa” oraz raportu „Pracownicze Plany Kapitałowe -szansa czy miraż?”.

Więcej o wydarzeniu oraz zapisy na webinar:

https://sklep.infor.pl/landing/infor-akademia/2018/20181116_ppk/

 

Zobacz też:

Rekrutacja 2.0, czyli, czego oczekuje pracownik, a co może zaoferować pracodawca