Wzrost zamożności Polaków będzie sprzyjać rozwojowi rynku nieruchomości luksusowych, który do 2020 r. może zwiększyć się o ponad jedną piątą. Zainteresowaniem inwestorów cieszyć się będą nie tylko nowoczesne nieruchomości, ale również apartamenty w kamienicach –  przewiduje Jakub Nieckarz, prezes firmy deweloperskiej PVI.

470 apartamentów sprzedano w Polsce w pierwszych trzech kwartałach tego roku, wynika z analizy firmy REAS. To więcej niż w całym 2016 r. Dane rynkowe napawają optymizmem i potwierdzają, że nieruchomości luksusowe są klasą aktywów, w którą chętnie inwestują osoby zamożne.

Inforamcje z izb skarbowych dowodzą, że liczba milionerów w naszym kraju stale wzrasta. W 2014 r. około 16 tys. Polaków zadeklarowało roczny dochód przekraczający milion złotych, a rok później było ich już ponad 3 tysiące więcej – w sumie 19,6 tys. W 2016 r. liczba milionerów w Polsce wzrosła o 5% i przekroczyła 20 tys. osób. W tym roku grono najbogatszych Polaków może się jeszcze powiększyć.

Zyskać może na tym rynek nieruchomości luksusowych, bowiem zamożni Polacy nabywają apartamenty nie tylko na własne potrzeby mieszkaniowe, ale również w celach inwestycyjnych np. z przeznaczeniem na wynajem. Hossie na rynku mieszkaniowym sprzyjają niskie stopy procentowe. Inwestując w wynajem apartamentu można zarobić nawet kilkakrotnie więcej niż na standardowej bankowej lokacie. Dla zamożnych apartamenty mogą być również atrakcyjniejszą i bezpieczniejszą alternatywą lokowania nadwyżki niż np. na rynku kapitałowym, gdzie inwestowanie w akcje lub obligacje korporacyjne jest obarczone większym ryzykiem utraty kapitału.

Kryteria wyboru ekskluzywnych nieruchomości nie ograniczają się tylko do lokalizacji lub wykończenia budynku materiałami najwyższej jakości. Przykładowo, jedni preferują luksusowe mieszkania w zrewitalizowanych kamienicach z wyjątkową architekturą i historią w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu lub Krakowie. Inni wybiorą nowoczesny apartamentowiec albo kameralny apartament w nadmorskim lub górskim kurorcie.

Najbogatsi klienci szukają wyróżników na tle innych apartamentów na rynku, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i walorów architektonicznych. Kupujący oczekują od deweloperów urozmaiconej oferty, niestandardowych rozwiązań i udogodnień dopasowanych do indywidualnych potrzeb, jak np. inteligentny system zarządzania domem („smart home”).

W kolejnych latach można oczekiwać, że do grona najbogatszych dołączą kolejni milionerzy z samodzielnie wypracowanym lub odziedziczonym majątkiem, co może wpływać na dalszy wzrost inwestycji apartamentowych i kolejnymi projektami deweloperskimi nie tylko w stolicy, ale również w miastach regionalnych.

Z raportu firmy KPMG wynika, że wartość rynku nieruchomości luksusowych w Polsce w stosunku do 2016 r. może wzrosnąć do 2020 r. nawet o 22%, czyli do około 1,5 mld zł. Z roku na rok Polacy się bogacą, a wraz z nimi rośnie rynek najbardziej prestiżowych nieruchomości. Obecnie nie ma sygnałów wskazujących na zmianę tej tendencji, zatem inwestorzy mogą spać spokojnie.