43,1% (r/r) – aż o tyle wzrosła we wrześniu liczba mieszkań, których budowę rozpoczęli deweloperzy – wynika z najnowszych danych GUS. Dalsze obniżanie się kosztu pieniądza powinno pozytywnie wpłynąć na skalę działalności deweloperów i ożywienie notowane na tym rynku.

Najnowsze dane o budownictwie mieszkaniowym, które opublikował GUS, pokazują, że wrzesień był już 15 z rzędu miesiącem ożywienia. W tym czasie tylko raz dynamika wzrostu liczby rozpoczynanych budów była niższa niż dwucyfrowa (2%; listopad 2013 r.), a raz wyniosła aż 115% (r/r w styczniu 2014 r.). Najnowsze dane opublikowane przez GUS (za lipiec bieżącego roku) pokazują, że firmy budujące mieszkania rozpoczęły tworzenie kolejnych 7,6 tys. lokali – to wynik o 43,1% wyższy, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Warto podkreślić, że skoro ożywienie w tym segmencie trwa już od 15 miesięcy, to ponad 40-proc. dynamika wzrostu nie wynika z efektu niskiej bazy przed rokiem.

Obserwowanemu ożywieniu w obszarze nowych budów sprzyjają: tani kredyt, nisko oprocentowane lokaty oraz, w znacznie bardziej ograniczonym zakresie, także program dopłat do nowych mieszkań. Przekłada się to na wolumen sprzedaży, którego deweloperzy nie notowali na tak wysokim poziomie od czasów przed kryzysem.

ozywienie_wykres 1

Pozwoleń też nie zabraknie

Ożywienie widoczne jest też w obszarze liczby pozwoleń na budowę. We wrześniu deweloperzy otrzymali ich tyle, że mogliby zbudować 7 tys. mieszkań. To o 17% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

We wrześniu deweloperzy dostali co prawda mniej pozwoleń na budowę niż rozpoczęli budów (saldo 510 mieszkań), ale wciąż posiadają bardzo dużo decyzji, które z dnia na dzień pozwalają przystąpić do prac budowlanych. Aktualna baza niewykorzystanych decyzji opiewać może na 30,6 tys. lokali. O tyle liczba wydanych w ostatnich 3 latach (tyle ważna jest ta decyzja administracyjna) pozwoleń przewyższa liczbę rozpoczętych budów. Deweloperzy mogą więc aktywnie reagować na rosnący popyt na mieszkania. W takiej sytuacji trudno spodziewać się dynamicznych wzrostów cen lokali pomimo taniego kredytu.

ozywienie_wykres 2

Co trzecie nowe mieszkanie od dewelopera

Pozytywne informacje płyną też z obszaru liczby mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów. Ci we wrześniu ukończyli 4,7 tys. lokali. To o 13,3% więcej, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Przez 9 miesięcy 2014 roku deweloperzy oddali do użytkowania 39,1 tys. lokali. Na całym rynku było to 100,1 tys. mieszkań. Deweloperzy budują więc w Polsce niewiele ponad jedno mieszkanie na trzy. Sytuacja ta jednak nie zaskakuje, bo od lat trzonem budownictwa mieszkaniowego są osoby fizyczne tworzące najwięcej nieruchomości.

ozywienie_wykres 3

Trendy w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego:

GUS prezentuje dane o budownictwie mieszkaniowym dzieląc inwestorów na 4 kategorie:

  1. Inwestorów indywidualnych,
  2. Deweloperów,
  3. Spółdzielnie,
  4. Pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe)

W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki wskazują na rosnącą aktywność budowlaną. We wrześniu wydano pozwolenia na budowę 14,3 tys. mieszkań, a więc o 9,2% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Rozpoczęto też budowę 15,1 tys. lokali, a więc 20,3% więcej niż we wrześniu 2013 r. Progres zanotowano też w sferze liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Oddano bowiem do użytkowania 11,4 tys. mieszkań, czyli o 6,7% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

ozywienie_wykres 4

fota (300 DPI, 1024 PNG)

Bartosz Turek, Lion’s Bank