Jazda w zimie wymaga od kierowców nie tylko wzmożonej ostrożności, ale także nie lada umiejętności. Podpowiadamy co zrobić i czego się wystrzegać, żeby bezpiecznie dojechać do celu.

 Przygotowanie samochodu

Odpowiednie przygotowanie samochodu w czasie zimy jest sprawą kluczową. Zacząć należy od wymiany opon i płynu do spryskiwaczy na zimowe. Pamiętajmy również o odśnieżeniu samochodu w całości, a nie jedynie małego odcinka przedniej szyby na wprost kierowcy, co jest częstą praktyką na naszych drogach. Jazda nieodśnieżonym samochodem nie tylko zmniejsza widoczność, ale może być również niebezpieczna dla innych kierowców – w trakcie przyśpieszania, nieodśnieżony śnieg z dachu często spada na samochody jadące za nami. Nie bez znaczenia jest też fakt, że za jazdę nieodśnieżonym samochodem grozi nam mandat w wysokości 500zł.

 Prędkość

Zima wymaga od nas również większego skupienia i rozwagi przy prowadzeniu samochodu. Dotyczy to w szczególności ruszania, wchodzenia w zakręty i hamowania. Na drodze pokrytej śniegiem często znajduje się niewidoczna warstwa lodu, która może spowodować obracanie się kół w miejscu.

W takiej sytuacji kierowcy najczęściej dodają gazu, co w rzeczywistości powoduje zmniejszenie przyczepności pojazdu. Prędkość, z jaką się poruszamy w warunkach zimowych, powinna być dostosowana do panujących na drodze warunków. Nie możemy również zapominać o zachowaniu odpowiednich odstępów. Śliska powierzchnia wydłuża drogę hamowania, dlatego bezpieczniej zostawić sobie kilka dodatkowych metrów. W przypadku pierwszego zakładania łańcuchów w samochodzie, najlepiej będzie poćwiczyć i sprawdzić, jak nasz samochód zachowuje się na śniegu – Mówi Zenon Rudak kierownik Centrum Technicznego HELLA Polska

Poślizgi

Przy poślizgach częstą praktyką jest nagłe wciśnięcie hamulca, co prowadzi do zablokowania kół i może spowodować jeszcze większą utratę kontroli nad autem. Przede wszystkim należy odpuścić pedał gazu, a hamulec wciskać stopniowo i pulsacyjnie (gdy pojazd nie ma systemu ABS). Dodatkowo powinniśmy skręcić koła w przeciwnym kierunku. Wychodzenie z poślizgu wymaga jednak nabrania umiejętności, dobrze by było przećwiczyć tą czynność na jakimś bezpiecznym placu aby nie być zaskoczonym w rzeczywistych warunkach ruchu na drodze.

Ograniczone zaufanie

Zimą należy szczególną uwagę zwracać na otoczenie i zrezygnować z brawurowej jazdy.

Nawet, gdy jesteśmy pewni swoich umiejętności, nie możemy zapominać o innych uczestnikach ruchu drogowego. Wydłużona droga hamowania, zmniejszona przyczepność kół do podłoża i wiele innych czynników mogą powodować niepewność i nerwowość u mniej doświadczonych kierowców. Dlatego wszystkie manewry wykonujmy płynnie i odpowiednio wcześniej sygnalizujmy innym nasze zamiary. Kierowcy dopiero włączający się do ruchu, mogą nieodpowiednio ocenić panujące na drodze warunki i na przykład wejść w zakręt ze zbyt dużą prędkością lub zbyt późno i intensywnie hamować– Dodaje Zenon Rudak

W sytuacji gdy nadchodząca zima jest naszą pierwszą za kierownicą danego samochodu, lub samochodu w ogóle, dobrze jest przed wyjechaniem na drogę sprawdzić jak pojazd reaguje w innych warunkach. Ponadto polecamy również uczestnictwo w kursach bezpiecznej jazdy, które pomogą nam przygotować się na sytuacje awaryjne.

 

 

źródło: newsrm.tv