Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Rak piersi jest także drugą przyczyna zgonów. Medycyna znalazła sposób na komórki nowotworowe, jednak nie zawsze jest to w 100 proc. skuteczne. Niedawne, opublikowane badania Tailorx, pokazują, że chemioterapia stosowana w leczeniu raka piersi może zostać całkowicie pominięta, zwłaszcza, że niesie za sobą skutki uboczne.

Potwierdzają to lekarze, którzy na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej w Chicago, zaprezentowali wyniki badań Tailorx. Najnowsza metoda leczenia zakłada, że tysiące kobiet z najczęstszą postacią wczesnego raka piersi, mogłyby zrezygnować z chemioterapii na rzecz medycyny precyzyjnej – „precision medicine”. Dr Harold Burstein, profesor z Harvard Medical School stwierdził, że tysiące kobiet będą mogły uniknąć chemioterapii, rezygnując tym samym z niepożądanych efektów – jednocześnie osiągając doskonałe, długoterminowe wyniki walki z rakiem. Mimo, że chemioterapia jest skuteczna i nadal stosowana jako jedna z najskuteczniejszych metod leczenia, niesie za sobą wiele skutków ubocznych, m.in. częste wymioty, utratę włosów czy chroniczne zmęczenie.

Guzy pacjentów analizowano za pomocą testu o nazwie Oncotype DX. Bada on aktywność 21 genów, aby przewidzieć ryzyko nawrotu w ciągu 10 lat. Wcześniejsze badania dały jasno do zrozumienia, że kobiety o niskich wynikach mogą pominąć chemioterapię, a te z wysokimi wynikami powinny ją otrzymać. Lekarze mieli jednak dylemat, jak zdiagnozować pacjentki ze „średniki wynikami”. Aby znaleźć na to odpowiedź, badacze losowo przypisali ponad 6700 kobiet z ocenami pośrednimi: od 11 do 25 – do dwóch grup. Po zabiegu jedna grupa była leczona wyłącznie endokrynologicznie, a druga była leczona hormonalnie i chemioterapią. Po latach obserwacji, badacze doszli do wniosku, że w zależności od wieku, kobiety które otrzymały wyłącznie hormonalną terapię, nie mają gorszych wyników niż osoby leczone chemioterapią. Badanie wykonano na kobietach z wczesnym rakiem piersi, z dodatnimi receptorami hormonalnymi, HER2 – ujemnym oraz na tych, którym rak nie rozprzestrzenił się do węzłów chłonnych, co stanowi ok. połowę wszystkich przypadków. Badanie przeprowadzono na 10 000 kobietach w wieku od 18 do 75 lat.

BiznesTuba uczestniczyła także na tegorocznym spotkaniu „FALENTY 2018”, podczas którego omawiano diagnostykę i leczenie nowotworów kobiecych w Polsce. Prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski z Polskiego Towarzystwa Do Badań nad Rakiem Piersi mówił wówczas, że nowoczesne technologie (w tym innowacyjne leki) i dostęp do nich to nie jest dla naszego Państwa strata pieniędzy, ale inwestycja w przyszłość zdrowia kobiet. Mówiono także o przyczynach raka piersi oraz o stylu życia, jaki sprzyja powstawaniu nowotworów wśród kobiet. Nadal bardzo ważnym tematem w Polsce jest otwarcie tzw. breast cancer units, czyli ośrodków leczenia raka piersi. Wykonano także badanie, które potwierdziło, że w krajach, w których funkcjonują takie wyspecjalizowane ośrodki, efekty leczenia są zdecydowanie lepsze niż w tradycyjnych ośrodkach onkologicznych, które tej specjalizacji nie mają. Zapraszamy też do relacji z konferencji „FALENTY 2018”, podczas której można posłuchać wypowiedzi najlepszych ekspertów w dziedzinie leczenia raka piersi w Polsce.

Magda Strzykalska, źródło: The Guardian